Budapest;augusztus 20.;magyar állam;területfoglalás;ingyenföld;

Ingyen foglal le budapesti területeket a magyar állam augusztus 20-án, a fővárosi vezetésnek semmibe sincs beleszólása

Összesen 75 helyszínt foglalt le ingyen az állam a Szent István napi ünnepséghez. Budapest csak az Andrássy út használatáért 62 milliót számlázhatna, de nem teheti. Metálturul idén sem lesz.

Ingyen és kénye-kedve szerint válogathat a fővárosi helyszínek között az állam az augusztus 20-ai ünnepségre. Ráadásul Tarlós István korábbi fideszes főpolgármestersége idején legalább azt meg kellett várnia, hogy a városvezetés rábólintson az engedélykérelemre, de most már erre sincs szükség. Elég 60 nappal előtte bejelentenie az igényét.

A területfoglalási étvágy pedig évről évre nő. 2022-ben augusztus 15 és 25 közötti ingyenes használatot biztosított a kormány Budapest köztereire a méltó ünnepléshez. Csakhogy jött a vihar-előrejelzés és a tűzijátékot eltolták egy héttel. A kormány erre szeptember 1-ig meghosszabbította az ingyenes használatot. Az idei évre vonatkozó kormányrendelet már eleve egy hónapra – augusztus 1. és szeptember 1. között – biztosít ingyenességet a szervező Nemzeti Rendezvényszervező Ügynökség (NRÜ) Nonprofit Zrt-nek. Ráadásul jóval az eredeti törvényi rendelkezésben szereplő világörökségi helyszíneken túl egyéb közterületekre is.

Az MRÜ június 2-i fővárosi önkormányzatnak írt leveléhez csatolt mellékletben összesen 75 utat, teret, parkolót, rakpartot, hidat, sétányt és parkot sorol fel, amelyek szükségesek az államalapítás méltó megünnepléséhez, illetve az időben részben azzal egybe eső atlétikai világbajnokság lebonyolításához. Az ügynökségi listában teljes területeket adtak meg, de jelezték, hogy esetenként kisebb részeket átengednek kisvállalkozásoknak, amennyiben az nem zavarja a kiemelt eseményeket. A város jelentős területét lefedő közterületeket a lista szerint változó időszakra foglalják le gyakorlatilag egész augusztusra, legtovább az Andrássy útnak a Dózsa György úttól a Bajcsy-Zsilinszky útig terjedő szakaszára tartanak igényt, ezt a kormányrendelet kínálta időszaknál is hosszabb időre, egészen szeptember 4-ig foglalták le. De a többi terület foglalása is legalább egy hétre szól. (Ez természetesen nem jelenti azt, hogy az adott köztereket valóban le is zárják ennyi időre, de éppenséggel megtehetnék.) Mindezért egyetlen fillért sem fizetnek a tulajdonos fővárosi önkormányzatnak, holott a jelenleg is folyószámlahitelből működő Budapestnek igen jól a jönne ez a pénz. A fővárosi önkormányzat díjtáblázata szerint csupán az Andrássy út használatáért 62,6 milliót számlázhatna Budapest. S hol van még a többi 74 közterület.

Az idei programsorozat leglátványosabb eleme minden bizonnyal a 34 ezer pirotechnikai effektet felvonultató tűzijáték, fényjáték, lézershow lesz. Nem lesz viszont a két évvel ezelőttihez hasonlatos metálturult vonszoló testfestett férfiakat, hatalmas háromkerekű gyerekbiciklire épített csodaszarvast és diszkógömb ihlette arany óriás Szent Istvánt gurító felvonulás az Andrássy úton. Az erős kritikai visszhangot kiváltó show-t rendező TulipánTündér Kft. tavaly augusztus 19-ére is tervezett egy gigantikus produkciót Hold-Fény-Mesék címmel, amely a magyar mondavilág szimbólumaira épített volna: a csodaszarvas és a Holdfény lovag kalandjait több mint 200 artista, tűzzsonglőr, bábos, gólyalábas, táncos, levegőakrobata keltette volna életre, de a rossz idő miatt lefújták és a tűzijátékkal ellentétben nem tartották meg később sem.

Az idén is megkérdeztük a céget, hogy készülnek-e valamivel az idei ünnepre, de nem kaptunk választ. A programok között mindenesetre felbukkan a Varázsliget a Városligetben, hasonló elnevezéssel pedig a Tulipán Tündér szervezett korábban ugyanott gyermekprogramot. Az egyes programokhoz szerződtetett alvállalkozókról a szervező Lounge Event Kft-t is megkérdeztük, de csupán a programokról szóló tájékoztatójukat küldték el.

Ami viszont biztos: lesz divatfesztivál, operett kavalkád, tánc gála, koncertek, az elmaradhatatlan légi parádé, tisztavatás és Szent Jobb körmenet, városok sétánya és atlétikai világbajnokság, merthogy ez is besorolódott a Szent István Nap rendezvényei közé.

Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár korábban azt mondta az RTL-nek, hogy a költségek az elmúlt két év szintjén lesznek. Az állami Antenna Hungária Zrt. szervezte 2021-es rendezvénysorozatra összesen 11,78 milliárd forintot költöttek. Tavaly a hivatalos tájékoztatás szerint 10,3 milliárdba került a mulatság az országnak. Az idei költségekkel és egyéb részletekre vonatkozó kérdéseinkkel megkerestük az idei ünnepség szervezésért felelős ügynökséget, de nem kaptunk választ.

Aki mindenen jól jár

Az állami cég honlapján fellelhető szerződések között mindenesetre két kontraktus is akad, amelynek a Szent István napi programsorozat a tárgya. Egy korábban kötött 50 milliárdos keretmegállapodás terhére lebonyolított egyedi eljárással választották ki a partnereket. Rendezvényszervezési és komplex kommunikációs feladatok ellátására 10,1 milliárd forintért (további 3 milliárd forint opciós tétellel) szerződött az NRÜ, míg a tűzijáték lebonyolítására 1,4 milliárdot fizetnek. Mindkét esetben a Lounge Event Kft és a Visual Europe Zrt. a szerződéses partner. Mindkettő Balásy Gyula cégcsoportjába tartozik. (Garancsi István 2020-ban nagylelkűen átengedte a hang és fénytechnikával foglalkozó cégét, a Visualt NER-társának.) A kormány tájékoztatási felelőséhez, Rogán Antalhoz erősen kötődő Balásy vállalkozásai gyakorlatilag uralják a teljes állami, sőt egyre inkább az egész NER-kommunikációt. Az NRÜ összes hatályos szerződése Balásy cégeivel köttetett Ferenc pápa látogatásának 4,8 milliárdos megbízásától több más sport és egyéb állami rendezvényen át az atlétikai világbajnokság kommunikációjára és rendezvényszervezésére költött 38,3 milliárdjáig.