;

vélemények;

- Pozitív nulla

A nulla a legkisebb nemnegatív és a legnagyobb nem pozitív egész szám. Szóval a miniszterelnöki fejtegetés az idei gazdasági növekedés remélt értékéről, a pozitív nulla fogalmáról megfejtésre vár. Persze érteni véljük, hogy a kormány idei tevékenységének eredményét mégsem nullázhatja le, hiszen mégiscsak dolgoztak egész évben, sőt, mint Orbán Viktor pénteki rádiószózatából megtudtuk, néhány kulcsminiszter a nyári szünidő alatt is. Megjegyezzük, nem biztos, hogy jól tették, hogy elvonták ezen kormányzati potentátok pihenéshez való jogát, és nem munkajogi kérdések miatt. Úgy vélem, a piacnak is jót tett volna egy kis nyugalom ezen idő alatt, ha nem kellett volna naponta olvasni a meglepetésközlönyöket…

Az évértékeléssel felérő rádióinterjúban mindenki felelős volt a kialakult helyzetért, csak a kormány nem. A háború, a megszűnni nem akaró szankciók, a profit­éhes multik – ám ezek külön-külön, de együtt se adnak magyarázatot a még mindig az uniós átlag háromszorosáig érő inflációra, amikor a miniszterelnök által felsorolt tényezők minden országra egyformán hatottak. A félévkor mért és immár egy éve tartó recesszióról tanúskodó, mínuszos GDP-adat is összefügg az inflációval, hiszen a fogyasztás a nulla alatt, azaz negatívan alakuló reálbérek miatt rég látott mértékben esett vissza.

Míg a vállalkozások, különösen a külföldiek sorsa hidegen hagyja a kormányt, mert nem választók, a lakosság esetében figyelmeztető, negatív jelként fogják fel a rossz hangulatot. Ilyen helyzetben ígérni kell, jelen esetben pozitív, az inflációt meghaladó mértékű béremeléseket. A munkaadók nem is tudják hova tenni a miniszterelnök őszre ígért keresetemeléseit, mert ilyet nem terveztek. Az infláció pedig – mert tavaly ősszel olyan magas volt, hogy azt túlszárnyalni nehéz lenne – most már magától csökken, s ezzel az éves reálbér is pozitívvá válik. Azaz a piac és az automatizmusok elvégezték a dolgukat. A helyzet megoldására tett kormányzati erőfeszítések eredménye viszont nulla. És nem pozitív.