Vlagyimir Putyin;Hszi Csin-ping;elnöki beszéd;BRICS;

- Nem mondta el beszédét a kínai elnök a BRICS-csúcson, a pekingi állami média ezt el akarta hallgatni

Vlagyimir Putyin - a nemzetközi elfogatóparancs miatt - videokapcsolaton keresztül megismételte egy sor korábbi hamis állítását.

Komoly várakozások előzték meg Vlagyimir Putyin orosz elnöknek a világ öt feltörekvő gazdasága johannesburgi csúcstalálkozóján elhangzott beszédét, amelyet a vele szemben érvényben lévő nemzetközi elfogatóparancs miatt nem személyesen, hanem videokapcsolaton keresztül mondott el.

Putyin afféle programbeszédében megismételte egy sor korábbi hamis állítását. Ismét azt hangoztatta,

a háborút a „Nyugat szabadította el”, miközben Oroszország akar "véget vetni" annak, nem említve azt a tényt, hogy személyesen az ő utasítására indult el az Ukrajna elleni invázió. 

Nyilvánvalóan szintén a Nyugatra utalva úgy fogalmazott, egyes országok "gyarmatosítanak” Ukrajnában, miközben - nem mellékesen - éppen az orosz csapatok foglalták el az ország mintegy egyötödét. Putyin azt állította, a BRICS-csoport „bebizonyította, hiteles egységet képvisel a globális színtéren”.

Komoly feltűnést keltett, hogy Hszi Csin-ping kína elnök viszont személyesen nem mondta el a tervezett beszédét, amit a pekingi állami média el akart hallgatni. A hivatalos program szerint a kínai vezetőnek kedden kellett volna felszólalnia a BRICS fórumán. Helyette a pekingi kereskedelmi miniszter mondta el az elnök beszédét. Hszi egyébként kedden este részt vett az állam- és kormányfők vacsoráján. A találkozó második napján is megjelent.

Pekingből nem érkezett magyarázat arra, hogy a kínai elnök miért nem mondta el beszédét a gazdasági fórumon, s a történteket le is akarták tagadni. Vang Ven-bin, a pekingi külügyminisztérium szóvivője sajtótájékoztatóján

ragaszkodott ahhoz a narratívához, amely szerint a kínai elnök elmondta beszédét. A kínai média pedig egyszerűen nem tett említést a meglepő fordulatról.

A kereskedelmi miniszter által elmondott beszédben Hszi bírálta az Egyesült Államokat anélkül, hogy megnevezte volna az országot. 

A Korán-égetések miatt az iszlamista szélsőségesek célpontjává vált.