tanévkezdés;diákmegmozdulás;Egységes Diákfront;

Új tanév, új remény

Az Egységes Diákfront augusztus 22-én tájékoztatót tartott a Tompa utcai padnál. Ez nem összekeverendő a híres, sokszor átfestett Tompa utcai paddal: ez annak az utódja, jelenleg kockásra van festve, továbbá az ellenállás logóját is látni rajta. Szóval mondhatni, hazai pályán voltak a diákok. Az eseményt már napokkal korábban meghirdették, például visszaszámlással.

Az Egységes Diákfront eddig haladt a maga útján, a tavaly őszi sikereket egy csendesebb tél, majd egy biztató tavasz követte. Ugyanakkor a téma egyre-másra kezd eltűnni a fősodratú médiából, emellett a nyári szünet nagyban csökkentette az ügy ismertségét, bár ez inkább a politikai uborkaszezon negatív hatása. Meggyőződésem, hogy az EDF jó alapokra épült, viszont a szakmaiság hiánya jelentős hiba, amit minél hamarabb orvosolniuk kellene a szervezőknek.

A július végén megjelent, úgynevezett Országos Közös Akarat azonban jelentős lépés volt a konstruktív, szakmai munka irányába. A szervezkedéshez csatlakozott a Horgas Péter fémjelezte Civil Bázis és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is. Bejelentettek egy országjárást is, melynek során 40 városba látogattak volna el a diákok. Beharangoztak továbbá két eseményt, szeptember első napjára és tizenötödikére: előbbi egy előadásokkal és koncertekkel tűzdelt tanévnyitó, a másik pedig egy klasszikus tüntetés, melyet a demokrácia napjára időzítettek.

Ezután egy csendesebb időszak következett. Elkezdődött egy toborzási kampány, ugyanakkor a beígért országjárás csak fékezett habzással indult el. A diákok egy adománygyűjtő bulit is szerveztek a Gólyába, amely teltházas rendezvény lett. Így érkeztünk el a múlt heti bejelentéshez. Az országjárás dátumokat kapott, továbbá néhány helyszínt is megneveztek, ilyen például Debrecen, Miskolc, Budaörs. A két említett rendezvényt ismét beharangozták, Perlaki-Borsos Noel pedig arról is beszámolt, hogy rendőrségi eljárás indult ellene garázdaság gyanújával, pusztán azért, mert ott volt az egyik olyan tüntetésen, ahol kordonbontás történt.

A legfontosabb bejelentés viszont szerintem egy új diákparlament létrehozásának ígérete volt. Mint aktivista, évekkel ezelőtt a Független Diákparlamentben kezdtem el tevékenykedni, és ma is úgy látom, hogy az volt szakmai szempontból a leginkább minőségi diákszervezet a Fidesz kormányzás eddigi 13 éve alatt. A szervezet által kiadott javaslatcsomagok a mai napig tartalmaznak releváns, könnyen adaptálható, az oktatást nagyban javító kezdeményezéseket, melyeket azóta pártok és más civil szervezetek is a zászlajukra tűztek. Most úgy hírlik, az EDF az Európai Parlament mintájára csinálná meg a saját szakmai műhelyét, ugyanúgy plenáris üléseket tartva, mint ahogyan azt anno az FDP tette.

Ez egy nagyon fontos előrelépés. Ha ez az elképzelés megvalósul, a civil szféra ismét rendelkezni fog egy olyan szervezettel, amely a képes a dühöt megzabolázni, és konstruktív, releváns szakmai javaslatokba ültetni át.

Szerintem csak úgy van esély bármilyen változást elérni, ha először megfogalmazzuk a megteremteni kívánt alternatívát. Márpedig az Egységes Diákfront a jelenlegi állapot szerint éppen erre készül.

A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.