Az egy lakosra jutó nettó belföldi jövedelem alapján állította össze Magyarország tíz legszegényebb települését a Pénzcentrum.
A portál az Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer (TeIR) települési szintű statisztikáit nézte meg, ezek alapján sikerült felállítaniuk a rangsort. A legszegényebb településeken hozzávetőlegesen 15-ször kisebb az egy lakosra jutó nettó belföldi jövedelem, mint a leggazdagabb településeken.
A Portfolio vezető makrogazdasági elemzője mindezt úgy kommentálta, hogy mivel a mutató a személyi jövedelemadó adatokból indul ki, nagy vonalakban egész jó képet adhat az országos életszínvonalbeli különbségekről. Madár István hozzátette, mint minden statisztikának, ennek is vannak korlátai, amelyek miatt nem biztos, hogy teljesen pontosan jeleníti meg a települések közötti jövedelemkülönbségeket, illetve hogy ezt pontosan tükrözi a településkép.
A mutató nem számol például az egyéb típusú, például vállalkozói vagy egyéb nem szja-köteles jövedelmekkel. Nagyon kicsi településeken előfordulhatnak extremitások, ahol néhány gazdag kiköltöző húzza fel az átlagot.
Sajátos az agglomeráció helyzete, az ott élő magas jövedelműek költéseinek jelentős része nem a településen jelentkezik - vélekedett a szakértő.
A harmadik legszegényebb település a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Csenyéte, a második - szintén ebből a megyéből Tornanádaska.
Az első helyre pedig Felcsút, Magyarország leggazdagabb embere, Mészáros Lőrinc szűk pátriájának számító település került.
Itt az egy lakosra jutó nettó belföldi jövedelem: 173 055,50 Ft/év. Mindez már csak azért is érdekes, mert 2020-ban ez az összeg még 1 043 825,4 forint volt, s a visszaesés okára nincsen magyarázat. Éppen ezért megkeresték az adatbázist üzemeltető Lechner Nonprofit Kft-t, amely a cikk megjelenéséig nem reagált.
Mészáros Lőrinc mostanában 660 milliárd forint körüli vagyonnal vezeti a leggazdagabb magyarok listáját.
Nemcsak a felcsúti étterem épül közpénzből, a moslékgyűjtőtől kezdve a vécékefetartóig mindent közpénzből szereznek beTovább szépül a felcsúti focibirodalom: 800 millió forint közpénzből épül téli, fedett, műfüves focipálya