A indiai Csandrajáan–3 Vikram leszállóegységének a Holdon történt sikeres szerdai landolása után kigurult belőle egy holdjáró, a Pragyan rover, amely a következő két hétben vizsgálja majd az égitest felszínét – számolt be az indiai űrkutatási szervezet (Indian Space Research Organization, ISRO) X-oldalára hivatkozva.
A nem sokkal több mint egy hónapos felbocsátást követő augusztus 23-i leszállás után távdiagnosztikával átvizsgálták a szerkezetet, és nem találtak rajta olyan meghibásodást, ami megakasztaná a küldetést. A Pragyan mintegy 26 kilogrammos szerkezete a következő 14 napon a Hold talaját alkotó regolitot fogja vizsgálni, kémiai elemzést végez majd rajta, továbbá olyan elemeket fog keresni a Holdon, mint a kalcium, magnézium, alumínium, szilícium és kálium.
Az ISRO szerint ebben az időszakban a rover és a Vikram is külön-külön kísérleteket hajt majd végre. Az időkeret azért ennyire szűk, mert a déli pólusnál viszonylag zord körülmények uralkodnak. A sötétségben -230 Celsius-fok van, ami komoly kihívás elé állítja a robot működtetését. A Vikram méri majd a szeizmikus aktivitást a leszállás helyszínén, a NASA egyik műszerével pedig holdrendszer dinamikáját fogják mérni.