Magyarország;statisztika;Házasság;családalapítás;

Lejtmenetben a házasodás és a családalapítás Magyarországon

Idén júliusban 7744 gyermek született, 583-al kevesebb, mint egy évvel korábban. 

 Egyre kevesebb gyerek születik, és erősen csökken a házasodási kedv is – olvasható ki a Központi Statisztikai Hivatal friss jelentéséből. Idén júliusban 7744 gyermek született, 583-al kevesebb, mint egy évvel korábban. Tágabb időszakot, a január és július közötti hónapokat vizsgálva sem jobb a helyzet. Ebben az időszakban ugyanis idén 49 659 gyermek jött világra, 1,4 százalékkal, 697-tel kevesebb, mint tavaly január és július között.

A házasságkötések aránya meredeken ível lefelé. Júliusban 29 százalékkal esett vissza az előző év azonos hónapjához képest, ebben az évben, a nyár közepén 5682 pár kötötte össze az életét, tavaly ilyenkor 2287-el többen álltak az anyakönyvvezető elé. Január és július között összesen 26 579 pár kelt egybe, 11 065-tel kevesebb, mint tavaly az első hét hónapban.

Ami szintén elgondolkodtató, és szembemegy a kormány szándékával és kommunikációjával, az a 15 évesnél idősebb népesség családi állapotának változása. Ugyanis míg 2010-ben ennek a korosztálynak a 45,7 százaléka volt házas, és csak 10,7 százaléka elvált, idén már csak 42,6 százaléka él házasságban, de 12,4 százalék felbontotta a köteléket. A házasságkötések aránya egyébként az utóbbi húsz évben kisebb-nagyobb arányban, de fokozatosan csökken. Összehasonlításként: 1980-ban még a 15 évesnél idősebbek 67,4 élt férjével vagy feleségével. A válásoké pedig fordított arányban változik, ez 1980 óta – akkor a korosztály 4,7 százaléka volt elvált - idén a legmagasabb.

Mindennek oka összetett lehet. Korábban a lapunknak nyilatkozó Szigeti Ildikó pszichológus azt mondta, a torz és erőszakos elvek alapján működő családtámogatás lehet az egyik indoka annak, hogy egyre kevesebb gyerek születik, és a kapcsolatok sem tartósak. Míg korábban voltak igazodási pontok, most hiányzik a biztonság és a kiszámíthatóság az emberek életéből. Arról pedig Spronz Júlia, a Patent Egyesület jogsegély-szolgálatának vezetője beszélt, hogy a nők társadalmi megbecsültsége itthon egyre lejjebb kerül, esélyegyenlőségről pedig szó nincs. Májusban a Habitat for Humanity Magyarország mutatott rá jelentésében arra, hogy ma több millióan élnek itthon lakhatási szegénységben, és csak nagyon kevés célzott támogatást nyújt az állam a probléma kezelésére.