Az orosz tankok megsemmisítését elősegítő – szegényített urántartalmú – lövedékek az Ukrajnának szánt új katonai segélycsomag részét képezik, amelyet a következő héten mutatnak be az Egyesült Államokban. Ezzel az amerikai Biden-kormányzat először küld szegényített uránt tartalmazó, vitatott páncéltörő lőszert Ukrajnának – írja a Reuters az szerkesztőség által látott és két amerikai tisztviselő által is megerősítetten való dokumentumra hivatkozva.
A meg nem nevezett források szerint Washington újabb Kijevnek szánt fegyveres segélycsomagjának értéke 240 és 375 millió dollár közöttire tehető, és a szállítmány heteken belül megérkezhet az orosz agresszió és megszállás ellen több mint másfél éve harcoló ukrán csapatokhoz. A lap kiemeli, hogy bár Nagy-Britannia az év elején már küldött szegényített urántartalmú lőszert Ukrajnának, az amerikai döntést várhatóan sokan fogják vitatni világszerte.
A lőszereket az ugyancsak amerikai Abrams harckocsikból lehet majd kilőni. Az urándúsítás melléktermékének felhasználásával készített a szegényített urán rendkívüli sűrűsége lehetővé teszi, hogy az azzal töltött lövedékek könnyen áthatoljanak a páncélzaton, és öngyulladást állítsanak elő a becsapódást követő por- és fémrészecske-felhőben.
Az uránfegyverek betiltására irányuló nemzetközi koalíció szerint ugyanakkor az ilyen típusú lőszerek használata veszélyes, mert a szegényített uránpor lenyelése vagy belélegzése egészségügyi kockázatokat jelent, beleértve a rákot és a születési rendellenességeket is. Szakértők szerint ugyan a szegényített urán lényegesen kevésbé radioaktív, mint a természetben előforduló urán, bár a részecskék jelentős ideig megmaradhatnak.
Felidézték, hogy az Egyesült Államok az 1990-es és a 2003-as öbölháborúban, valamint a NATO volt Jugoszlávia elleni bombázásában 1999-ben hatalmas mennyiségben használt szegényített urántartalmú lőszert, és a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) tanulmányokra hivatkozva megállapította hogy „a környezetben szétszóródott szegényített uránmaradványok jelenléte nem jelent radiológiai veszélyt az érintett régiók lakosságára nézve”.