Ingatlan;önkormányzat;Balatonföldvár;

Versenyeztetés nélkül adta el az önkormányzat az egyik balatonföldvári ingatlant, a nyertes céget a tender kiírása után alapították

Lett volna más jelentkező is.

A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz (NAIH) fordulnak és feljelentést fontolgatnak balatonföldvári civilek a helyi, önkormányzati tulajdonú Vitorlás Klub eladása miatt. A település vezetése nemrég rendkívüli testületi ülésén bólintott rá az adásvételre, s adta el 450 millió forintért a kikötő melletti, 1600 négyzetméteres telken álló 140 négyzetméteres épületet, a civilek szerint valódi versenyeztetés nélkül: a pályázatra hivatalosan egyetlen ajánlat érkezett, ráadásul egy olyan cégtől, melyet a tender kiírása után alapítottak, ám utóbb kiderült, akadt volna még jelentkező, ám nem is tudott a lehetőségről.

– A képviselő-testület július végi, rendkívüli ülésén döntött a Vitorlás Klub eladásáról és a pályázat kiírásáról – mondta lapunknak Herényi Károly, a Mosolygó Balatonföldvár egyesület elnöke. – Már akkor jeleztem, nem értek egyet a pályázatban szereplő feltételekkel.

A Vitorlás Klubnak jelenleg is akad bérlője, akivel a szerződés szerint a megállapodást fel lehetett volna bontani egy hónap alatt, így viszont a bérlővel terheltség árcsökkentő hatású. Azt sem értettem, miért szerepel 320 milliós felújítási költség a pályázatban, amikor két éve még csak 40 milliót állapított meg a szakértő? Vagy túlzó adatot adott meg az önkormányzat, vagy igencsak felelőtlenül bánt az egyik értékes vagyonával, ha két év alatt hagyta annyira lerohadni a 2006-ban elkészült épületet, hogy nyolcszorosába kerül a felújítás. Ráadásul a pályázati hirdetményt is csak a város honlapjának egy eldugott helyén, illetve a fali hirdetőtáblán tették közzé, noha úgy gondolom, ha valaki komolyan el akar adni egy ilyen ingatlant, akkor az országos nyilvánosság nagyobb érdeklődést, komolyabb versenyt és ezáltal nagyobb bevételt hozhat. Rákérdeztünk a kormányhivatalnál, szabályos-e így pályázatot meghirdetni, ám Neszményi Zsolt főispán válaszából kiderült, a minimumfeltételek teljesültek Balatonföldváron.

– A felújítás költségeit két különböző szakértő becsülte meg – állította a Népszavának Holovits Huba, Balatonföldvár fideszes polgármestere. – Számításaik között közel három év telt el, ami komoly változásokat hozott az építőiparban, ez indokolja az eltérést. Az épület felújítására nem volt forrása az önkormányzatnak, nem kötelező önkormányzati feladatot ellátó létesítmény, és miután befektetési célra nem alkalmas az ingatlan, így egy felújítást követően sem emelkedett volna jelentősen a piaci értéke. A bérleti szerződések pedig, miután bármikor felbonthatók, nem értékcsökkentő hatásúak.

A pályázati kiírásra egyetlen ajánlat érkezett határidőre: a nyertes BFV Klubház Kft.-t öt nappal a pályázat megjelenése után jegyezték be. A cég egyik tulajdonosa Zombori Zoltán ügyvezető, minősített többségű befolyással – vagyis teljes döntési joggal – azonban a Weinberg Ingatlanfejlesztő Kft. rendelkezik. A sárospataki vállalkozásnak a Weinberg Vagyonkezelő Kft. a tulajdonosa, mely annak a 2019-ben a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével kitüntetett, Kelet-Magyarország egyik erős emberének tartott Derczó Istvánnak az érdekeltsége, akinek egy másik cége, a Weinberg ’93 Kft. gyártotta a városligeti Magyar Zene Háza acélszerkezetét, és aki sárospataki csarnoképítésére 282 millió forint vissza nem térítendő állami támogatást kapott – a tavaly februári avatóünnepségen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter vágta át a szalagot. A Weinberg ’93 egyik projektje a K-Monitor szerint amúgy szerepelt azon kifogásolt beruházások között, melyek miatt az Európai Bizottság 2015-ben felfüggesztette a 2007-2013-as uniós pénzügyi ciklus még ki nem fizetett gazdaságfejlesztési támogatásainak átutalását.

– Utóbb kiderült, akadt volna más jelentkező is, aki ráadásul korábban már többször jelezte az önkormányzatnak, megvenné a Vitorlás Klubot – folytatta Herényi Károly –, ám nem tudott a pályázatról, s csak a határidő után tudott ajánlatot tenni, amit érvénytelennek nyilvánított a testület, noha magasabb árat ígért a kiírási összegnél. Éppen ezért a testületi ülésen javasoltam, hogy írjon ki a város új eljárást, rendes határidővel, országos megjelenítéssel. Mivel azonban nem vagyok a testület tagja, napirendre sem vették a kérésemet. Majd hiába tettem fel 18 kérdést a pályázattal kapcsolatban, csak hatra kaptam választ, ezért a NAIH-hoz fordulunk, mert elképesztő, hogy egy önkormányzat nem ad tájékoztatást ilyen fontos kérdésben, s gondolkodunk bírósági eljáráson is, hiszen szerintünk ezzel a pályázati lebonyolítással kér érte a települést.

– A pályázatra egy ajánlat érkezett, amely nemcsak hiánytalan dokumentációt tartalmazott, de 200 millió forint bánatpénzt is fizetett – jegyezte meg Holovits Huba. – Három nappal a lejárati határidő után aztán jelentkezett egy személy, aki e-mailben jelezte vételi szándékát, ám nem tett konkrét ajánlatot, ahogyan a bánatpénzt sem fizette be, ezért ő nem tekinthető pályázónak.

Herényi Károly azt mondta, fogalmuk sincs, mit tervez a nyertes az ingatlannal, elvileg csak szolgáltatóhelyként lehet működtetni – jelenleg a felső szintet egy bérlő, az alsót sportiskolások használják. A 450 milliós vételár amúgy a balatonföldvári ingatlanpiacot megnézve barátinak mondható, hiszen egy 1600 négyzetméteres, közvetlen vízparti területről van szó – a földvári magasparton 390 millióért árulnak 2000 négyzetméteres telket. A polgármester szerint az ingatlan hasznosítását a helyi és magasabb szintű jogszabályok behatárolják: építési engedélyhez kötött tevékenység nem végezhető rajta, tehát nem lehet elbontani, újjáépíteni vagy újat építeni a telken, lakóegység, üdülőegység – vagyis például apartmanház – nem alakítható ki rajta, csakis sport- és kulturális célok kiszolgálását teszi lehetővé. A civil egyesület elnöke ezzel kapcsolatban megjegyezte: ez jelenleg valóban így van, ám a képviselő-testület elvileg bármikor átírhatja a szabályozást.

Balatonföldváron ez nem lenne újdonság, nemrég – ahogyan erről a Népszava is beszámolt – a helyi építési szabályzatot módosította úgy a kormánypárti többségű testület, hogy szabad utat adjon a Nyugati strandon a bírósági ítéletek és a hatósági engedélyek hiánya ellenére épülő vitorláskikötőnek.