Időtlen szám vezette hetven évvel ezelőtt a Billboard magazin slágerlistáját, a Vaya Con Dios (Isten hírével) című szerzeményt máig játsszák sok helyütt. Az andalító countrydal 1953 augusztusában került Amerikában az élre, és kilenc héten át egyfolytában az első helyen állt, majd rövid szünet után további két hétre visszavette vezető helyét. A Billboard akkor már több mint tizenhét éve közölt slágerlistát: az elsőt 1936. január 4-én tette közzé. Jelentős előnyben volt a New Musical Expresszel szemben, hiszen a brit lap 1952. november 14-én publikált először táncdalos lajstromot.
A Vaya Con Diost a virtuóz gitáros Les Paul, valamint hitvese, Mary Ford adta elő. Hogy a férj bravúrosan játszott 1953-ban is, az többszörös csoda volt, mert 1948 januárjában súlyos autóbalesetet szenvedett, és orvosai közölték vele: nem tudják úgy meggyógyítani a könyökét, hogy az mozgatható legyen. Másként: a karja örökre úgy marad, amilyen helyzetben azt a műtét után hagyják. Ekkor a művész azt kérte a doktoroktól, állítsák a végtagot olyan szögbe, amelyben tartani és pengetni tudja a gitárt.
Az orvosok részben a maguk sikerének is érezhették, hogy az Államokban 1950 és 1954 között a házaspár tizenhat dalát jegyezték a Top Tenben. Les és Mary az akkori viszonyok között csillagászati összeget, évi egymillió dollárt keresett – ez még ma sem olyan megrázóan kevés –, a kettősnek csak 1951-ben hatmillió lemeze kelt el. Ebből másfél milliót tett ki a Vaya Con Dioshoz hasonlóan kilenc hétig listavezető How High the Moon, amely eredetileg a Ketten a színpadon című revüműsor betétdala volt 1940-ben.
Ketten álltak a színpadon az ötvenes években is, de Les Paul bravúros gitárjátékával egészen más dimenzióba került a Vaya Con Dios, minek következtében a korongot vitték, mint a cukrot. Közben a házaspár stúdiót rendezett be családi háza garázsában, a sokoldalú Paul pedig gitárja fejlesztésén is munkálkodott, a hangszer addigi üreges testét tömör fára cserélte. A következő elhatározással vágott neki a feladatnak: „Addig nem jövök ki a műhelyből, amíg nem kapok egy hangot, amely különbözik a többi gitárétól.” Részben maga alatt vágta a kemény fát, mert a rock and roll szorította le a csúcsról. Azt írták róla: „Az elektromos gitár, amelynek népszerűsítéséért oly sokat tett, a végzetévé vált.” Ez amúgy pozitív értelemben is igaz, mert a Gibson világmárka Les Paul modellje minden idők leghíresebb, legnagyobb hatású típusa, legalább olyan legenda, mint a három az egyben – a kikísérletező, az első megszólaltató és névadó – muzsikus.
Les Pault a Rolling Stone magazin a 46. helyre sorolta minden idők legjobb gitárosainak százas listáján, amelyen 45. volt Frank Zappa, és Paul mögött 50. Pete Townshend, 55. Ritchie Blackmore, 74. Johnny Winter, 82. David Gilmour. (A legjobb négy mezőnye így festett: 1. Jimi Hendrix, 2. Duane Allman, 3. B. B. King, 4. Eric Clapton.)
A fülbemászó Vaya Con Diost olyan sokan dolgozták fel, hogy talán az egész újságoldalt is megtöltené a felelevenítők-átformálók listája. Néhány nagy név, csak kivonatosan: Chet Atkins, Chuck Berry, Pat Boone, Richard Clayderman, Nat King Cole, Bing Crosby, a Drifters, Freddy Fender, Emile Ford és a Checkmates, Connie Francis, Don Gibson, Julio Iglesias, Tony Orlando és a Dawn, Cliff Richard, Hank Snow.
S Hollós Ilonáról még nem is szóltunk. A zeneszerző Bágya András első felesége – a második Malek Andrea édesanyja, Toldy Mária volt – Áll a kis hajó címmel, G. Dénes György szövegével énekelte a 78-as fordulatszámú Qualiton-lemezen: „Menj isten hírével, kedves, / szerelmem vigyáz terád.”
A hazai kínálatban 1953-ban Hajdú Júlia és Halász Rudolf Csak a szépre emlékezem című táncdala vitte a prímet Putnoki Gábor előadásában. Nemsokára pedig Fényes Szabolcs és Szenes Iván kompozíciójával aratott Záray Márta: „Mit csinálsz ma este hétkor? / A kapuban megvárlak, / mivel, ugye, este hétkor / vége van a munkának.” Ez kétségkívül jobban illett a rendszerhez, mint a már akkor is hanyatló Nyugat ópiuma. El kell ismerni, az elvtársak látták a jövőt: 1953-ban tökéletesen biztosak voltak abban, hogy hazánkban hetven év múlva is moszkoviták uralkodnak.
És tényleg.