Magyar Honvédség;levél;második világháború;

- Második világháborús szerelmeslevelet juttatott vissza a leszármazottaknak a honvédség tartalékos katonája

A miskolci toborzóirodán szolgálatot teljesítő Bukta László egy antikváriumban lelt rá a levélre, és hosszú évek kutatómunkája során találta meg a néhai szerelmespár hozzátartozóját.

Hosszú évek kutatómunkája után visszajuttatott egy, a második világháború alatt írt szerelmeslevelet a néhai szerelmespár leszármazottjának a Magyar Honvédség tartalékos katonája.

A Magyar Honvédség Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság a Facebook-oldalán felidézte: Bodnár Gyula őrvezető nehéz időkben, 1943. november 7-én adott fel egy reményteli szerelmeslevelet a kedvesének Kassán. Azt nem tudni, hogy a címzett ezt megkapta-e valaha. Évtizedekkel később azonban a miskolci toborzóirodán szolgálatot teljesítő Bukta László tartalékos zászlós egy antikváriumban rálelt a levélre.

A hadisírok felkutatásával és a hősi emlékművek nyilvántartásával foglalkozó Bukta László figyelmét felkeltették a szép sorok, így – körülbelül tíz évvel ezelőtt – meg is vette a könyvet, abban a levéllel, majd nyomozásba kezdett, hogy felderítse a történetét.

Bodnár Gyula őrvezető Kassán teljesített szolgálatot, a helyi gépkocsizó könnyűtüzér osztály első üteg katonájaként. A levelet 1943-ban a kassai laktanyában írta meg az akkor 22 éves őrvezető az ő „Marikájának” és szerelmi vallomásában reményeit taglalta arról, hogy a háború után össze tudnak majd házasodni.

A levelet Aszalóra címezték. A miskolci toborzóiroda katonája a helyi anyakönyvvezető segítségével kiderítette, hogy mindketten túlélték a háborút, azonban a férfi hadifogságba került. Szerelme eközben több mint 5 évig várt rá, végül 1951. áprilisában össze tudtak házasodni. A világháborút, majd a hadifogságot is túlélő Bodnár Gyula 1984-ben hunyt el és nem sokkal később szerelme a sírba is követte őt. Házasságukból két gyermekük született, közülük a fiatalabb Busku Jánosné Bodnár Anna Mária ma is gyógyszerészként dolgozik Miskolcon.

A helyi toborzó iroda katonájának azt nem sikerült kiderítenie, hogy a Mezőkövesd és Aszaló közötti körülbelül hetven kilométert hogyan tette meg a levél és milyen körülmények között került a könyvbe.

A levél nyolcvan évvel később, 2023. szeptember 6-án viszont eljutott a „címre”. A miskolci toborzóirodában Busku Jánosné Bodnár Anna azt mondta, családja ezzel a levéllel korábban nem találkozott, mindössze néhány tábori levelezőlap és képeslap maradt fenn eddig édesapja háborúbeli írásaiból.

– Bukta László tartalékos zászlósnak köszönhetően mostantól a néhai Bodnár Gyula őrvezető leszármazottai őrzik tovább a nehéz időkben, de a boldogság reményében megírt szerelmes sorokat, mint családi örökségük egy gyönyörű darabját – írta a MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság a Facebook-bejegyzésében.

A BKK elsősorban az M2-es és az M4-es metró, a vasárnap reggel sűrűbben induló 4-es és 6-os villamos, valamint a H5-ös HÉV igénybevételét ajánlja az utasoknak.