Rekord lett az idei év, 40 százalékkal több összeg folyt be idén a civil szervezeteknek az adó 1%-os felajánlásokból, mint a tavalyi évben. Az átlagos adófizetői felajánlás értéke 11 százalékkal, 8424 forintra nőtt, ami ugyancsak milliárdos tétellel ér fel a bővülésben, még ha ez a növekedés el is marad az infláció mértékétől – olvasható a Magyar Fundraising Akadémia és a Human Dialog friss elemzésében.
2023-ban összesen 15,3 milliárd forint folyt be az adó 1 százalékos felajánlásokból, míg az előző években átlagosan 10 milliárd körül mozgott ez az összeg.
2022-ben 10,9 milliárd érkezett a civil szervezetekhez, míg 2021-ben 10,2 milliárd. Ezzel együtt az adakozók száma is megnőtt. Idén 1,82 millión töltötték ki az adójuk 1 százalék felajánlásukat a civil szféra részére. Ez a szám utoljára 2017-ben volt ilyen magas, akkor egy picivel többen, 1,94 millióan fordítottak erre figyelmet, 2021-ben viszont 1,61 millión, 2022-ben már csak 1,44 millióan.
A toplistát évek óta ugyanazok a szervezetek vezetik. 2020 és 2023 között az első helyen stabilan az Országos Mentőszolgálat Alapítványa áll. Idén 26 százalékos emelkedésnek köszönhetően 336 milliót szereztek, amihez 40 ezer adófizető bizalmának elnyerése kellett. A Heim Pál Gyermekkórház Fejlesztéséért Alapítvány második helyezése sem meglepetés, a csaknem 300 millió forintnyi 1 százalékos bevétellel 44 százalékos növekedést könyvelhet el a szervezet és ennek hátterében a rendelkezők számának 33 százalékos, kiugróan magas emelkedése áll – emeli ki Miha Tamás, a Magyar Fundraising Akadémia szakmai vezetője.
A harmadik helyezés viszont nagy meglepetés, mivel egy új „versenyzőről” van szó, ez pedig a Partizán Alapítvány.
A közéleti témákkal foglalkozó csatorna nem csak azzal tűnik ki a többi szervezet közül, hogy 191 millióval bronzérmes lett, hanem azzal is, hogy a többi közélettel foglalkozó civil szervezetnek soha nem sikerült ennyi pénz gyűjteni.
Míg például a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) 36,8 milliót, a Helsinki Bizottság 10 milliót, az Amnesty International Magyarország 3,3 milliót szerzett, ami noha szép eredmény, messze elmarad a 191 milliótól.
A negyedik helyen meglepő mód a Daganatos.hu alapítvány - ami hol be, hol kikerül a felajánlásban részesíthető szervezetek közül - szerepel 175 millióval. A tavalyi, 2022-es listából például hiányzott, viszont előtte évekig a top tízben foglalt helyet magának. Az alapítványt már 2013-ban a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi), majd a NAV is vizsgálta. A G7 nevű portál akkor megírta, hogy az 1 százalékból befolyt összegekből csak 7 százalék jutott el ténylegesen a beteg gyermekekhez. 2019-ben az is bejárta a sajtót, hogy a felajánlásokból engedély nélkül épített jógaközpontot az alapítvány.
Az ötödik helyen a Bethesda kórház alapítvány áll, míg a hatodik a Bátor Tábor Alapítvány.
Az elmúlt évek adataiból úgy tűnik, hogy az adakozók fejében kitartóan az egészségüggyel összekapcsolható, és abból is elsősorban a gyerekekkel foglalkozó civil szervezetek állnak. Másfelől fordult a kocka a karitatív szervezetek térfelén – hívja fel egy érdekességre a figyelmet Miha Tamás. A tavalyi évben feltehetően a háborús krízis okán a menekültek gondját viselő civilek 1 százalék támogatottsága csaknem a duplájára nőtt, ám ez a kitüntető figyelem nem bizonyult tartósnak: a Máltai Szeretetszolgálat, a Magyar Vöröskereszt, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet és a Budapest Bike Maffia 1 százalék felajánlásai is csökkentek az amúgy rekordévnek számító 2023-ban.
Az állatokkal foglalkozó szervezetek közül a top tízben összesen két alapítvány került, a Kutya-segélyszolgálat Alapítvány (8. hely), továbbá a Madárkórház Alapítvány (9. hely). Előbbi 116, utóbbi 98 millióhoz jutott a felajánlásokból. Érdekesség még, hogy a Kutyákkal az Életért Alapítvány tavalyhoz képest közel dupla annyi felajánlásban részesült, mint tavaly. Az idei törökországi földrengés mentési munkálataiban, részt vevő szervezet tavaly 22,8 millió forintot, idén pedig közel 43 milliót gyűjtött. Ezzel a mentőkutyás alapítványok közül ők kapták a legtöbb adományt.