A világsajtót bejárta a hír, hogy a lengyel kémelhárítás az elmúlt hetekben orosz szabotázs- és hírszerző hálózatot számolt fel. A csoportban lengyeleken kívül ukrán és fehérorosz állampolgárok is voltak. Az orosz katonai hírszerzés ezeket az embereket először propagandaanyagok kihelyezésére bérelte fel, de hamarosan adatokat gyűjtöttek a GRU számára a Lengyelországon áthaladó, Ukrajnának szánt fegyverszállítmányokról, kamerákat helyeztek ki, s felkészültek szabotázsakciókra is.
A hasonló hírek nem okoznak nagy meglepetést az országban – az viszont igen, amikor a politikusok és hírszerzési szakértők arról kezdenek beszélni: Oroszország máris befolyásolja a lengyel közvéleményt, s igyekszik elhelyezni a maga embereit a megválasztandó törvényhozásba.
Ha az orosz titkosszolgálatok aktívan beavatkoztak az amerikai és a francia választásokba, biztos, hogy nem hagyják ki az október 14-i lengyel szavazást sem – erről a veszélyről nyilatkozott több hírszerzési és politikai szakértő az elmúlt napokban.
A Wirtualna Polska internetes lapnak nyilatkozott Grzegorz Malecki, a lengyel polgári hírszerzés korábbi vezetője. Az ezredes arra figyelmeztetett, hogy a lengyel választók máris célpontjai az orosz manipulációknak. „Ellenőrizni kellene mindazokat a politikai szenzációkat, összeesküvés-elméleteket, orosz információs műveleteket, amelyekkel célba vesznek bennünket. Álpacifista mozgalmak bukkannak fel, „ez nem a mi háborúnk” jelszóval a zászlójukon. Ezek a háború azonnali abbahagyását követelik, tekintet nélkül a súlyos ukrán veszteségekre. A volt hírszerző főnök azt tanácsolja, hogy legyünk nagyon érzékenyek, amikor ilyesmivel találkozunk. Malecki emlékeztet rá, hogy az orosz titkosszolgálatok bevett gyakorlata, hogy a célpont országokba telepített „illegális” ügynököket nevelnek, készítenek fel arra, hogy azok a helyi politikai hatalom közelébe kerüljenek, esetleg döntéshozói pozícióba. „Most van éppen olyan helyzet, amikor a szolgálatok lehetőséget látnak rá, hogy neveltjeiket helyzetbe hozzák.”
A téma lengyel szakértői szerint az ilyen beépülést megkönnyíti az orosz világ és a lengyel kormánypárt közötti intim ideológiai közelség. Janusz Nosek dandártábornok, aki korábban a katonai elhárítás főnöke volt, a Gazeta Wyborczának adott interjújában azt mondja, hogy Kaczynski és Putyin állameszméje szinte azonos: tekintélyelvű rendszer, ahol a központi hatalom elnyomja az önkormányzatiságot, a társadalmi kezdeményezést és a szabadgondolkodást. A jog a pártot szolgálja, nem pedig az állampolgárt. Nosek szerint a lengyel szejm elvesztette igazi parlament jellegét, ahogy az orosz Duma is lényegtelen szereplő. A hasonlóságok között sorolja fel az állandó ellenségkeresést, a szexuális és nemzeti kisebbségekkel való harcot. A PiS a lengyel katolikus egyházzal áll szövetségben, Putyin a pravoszláviával. Mindkét rendszer megszállta a közteleviziót, amely a propagandaháború eszköze lett.
Vincent V. Severski (Wlodzimerz Sokolowski) sikeres kémregények szerzője azt nyilatkozta a lengyel Newsweek-nek, hogy a választási kampányban érezni Moszkva leheletét. Az író, aki ezredesi rangban ment nyugdíjba a hírszerzéstől, azt mondja, hogy Moszkva kész akár oroszellenes színben megjelenő politikusokat is támogatni, amennyiben azok Nyugat-ellenes politikát folytatnak és gyengítik az EU és a NATO és Lengyelország kapcsolatát. Severski emlékeztet rá, hogy évekkel ezelőtt Prigozsin alapította meg a külföldi közvélemény befolyásolását szolgáló trollfarmját és, hogy a GRU-nak kutatóintézete van, ahol a külföldi dezinformáció és politikai befolyásolás eszközeit kidolgozzák. Olyan alap ez, amire ráépül az ügynöki tevékenység, hálózatépítés. A trollok készítik elő a talajt, de a politikát az ügynökök valósítják meg, akik a volt hírszerző szerint lehetnek politikusok, újságírók, celebek, akik az orosz narratívát hitelesítik. Még az sem biztos, hogy egy ilyen orosz „befolyásügynök” tudatában van annak, hogy miként manipulálják. Severski – más lengyel szakértőkkel egybehangzóan – emlékeztet rá, hogy Putyin egyszerűen „rá van kattanva” Lengyelországra. Az Ukrajna elleni agressziót megelőző időszakban egy sor olyan nyilatkozatot tett, amelyben Varsót, a lengyeleket hibáztatta történelmi eseményekért, illetve hálátlansággal vádolta Lengyelországot és kétségbe vonta területi integritását. Severski szerint orosz érdek a Polexit, az ukránellenes hangulatkeltés, minden olyan akció, amely olyan jelölteket, majdani képviselőket tesz a pártlistákra, akik Moszkva számára hasznosak. Akkor is, ha oroszellenesként lépnek fel a nyilvánosság előtt. „Moszkvában jól tudják, hogy a lengyel társadalom oroszellenes, elég nekik az, hogy valaki Brüsszel ellen lép fel. Ha Lengyelország kilép az EU-ból, akkor Moszkvában nem csak az Ukrajna, de az EU feletti győzelmet is megünneplik”