rendőrség;panasz;diáktüntetés;Budai Vár;TASZ;fellépés;szereptévesztés;jogellenesség;

TASZ: A rendőrség jogsértő módon akadályozza a véleménynyilvánítást és félretájékoztat

A jogvédő szervezet szerint a diákok pénteki tüntetése nem volt jogellenes, szemben a hatósági fellépéssel, ami miatt panaszt tesznek. 

Szereptévesztésben a rendőrség: a tüntetések biztosítása helyett egyre inkább akadályozzák a véleménynyilvánítást – írja a Népszavának is megküldött közleményében a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ). A civil jogvédő szervezet ezt a múlt pénteki, szeptember 15-i diáktüntetés tapasztalataiból szűrte le, ugyanis jogi megfigyelőik ott voltak a Várban és közvetlenül látták, hogy szerintük milyen hibákat vétettek a rendőrök, illetve a történtekről hogyan tájékoztatták félre a közvéleményt.

– A rendőrség szerint jogellenes volt a szeptember 15-i tüntetést követően a résztvevők Karmelitához vonulása, a fiatalok a rendőrsorfalat lökdösték és balesetveszélyt okoztak, ez indokolta a beavatkozást – idézte fel a TASZ a 444-en megjelenő blogjában. Kiemelték, hogy a a tüntetés biztosítása helyett a rendőrök itt is a tüntetés megakadályozásán dolgoztak, amikor önkényesen zártak le területeket a tüntetők elől, jogsértő módon akadályozva meg a véleménynyilvánítást, később pedig félretájékoztatták a közvéleményt.

– Jogi megfigyelőink tapasztalatai alapján panaszt teszünk a rendőrségen. Egy gyűlés akkor válik jogellenessé, ha elveszíti a békés jellegét – önmagában a bejelentés hiánya azonban nem teszi jogellenessé. A rendőrség ezt pontosan tudja, hiszen évtizedes hazai és nemzetközi szabályozás és joggyakorlat támasztja alá: a bejelentés elmaradása egy olyan adminisztratív szabálysértés, ami miatt csak azt a személyt lehet felelősségre vonni, aki szervezte a gyűlést, de elmulasztotta azt bejelenteni – írta Hegyi Szabolcs, a TASZ gyülekezési jogi szakértője.

A jogász mindezzel kapcsolatban azt is kiemelte, hogy a rendőrség közleményében félrevezetően, négyszer is szerepel a „jogellenes gyűlés” fordulat, pedig az egyetlen dolog, ami jogellenessé tehette volna a pénteki tüntetést, ha elveszti békés jellegét. – Ez azonban nem történt meg. Ezzel a rendőrség is tisztában volt, ezért is nem oszlatta fel magát a tüntetést – fűzte hozzá Hegyi Szabolcs, aki szerint a rendőröknek a lépcső és a Karmelita körüli terület lezárása helyett lehetővé kellett volna tenniük, hogy a tüntetők a Várban fejezzék be a tiltakozásukat. Mint fogalmazott: ebben a szereptévesztésben különösen visszás volt, hogy a rendőrök arról beszéltek a hangosbemondón, hogy „a tüntetők magatartása tragédiához vezethet”.