Parlament;NATO;Svédország;

Tobias Billström svéd külügyminiszter Josep Borrell EU-s kül- és biztonságpolitikai képviselő, illetve a magyar kolléga, a Szijjártó Péter társaságában

- Jövő héten kezdődik az őszi parlamenti ülésszak, de a svéd NATO-csatlakozás továbbra sem kerül napirendre

Az új neuralgikus pont egy Svédországban néhol iskolai tananyagként használt 2019-es kisfilm, amely az mutatja be, miként épült ki Magyarországon Orbán Viktor autoriter rendszere.

Kétnapos üléssel kezdődik szeptember 25-én, azaz jövő hétfőn az Országgyűlés őszi ülésszaka, a svéd NATO-csatlakozás azonban továbbra sincs napirenden - írja a hvg.hu a birtokába került szerdai házbizottsági ülésre előkészített napirendi javaslat alapján.

Svédország NATO-csatlakozását régóta csak Törökország és Magyarország blokkolja. Az Orbán-kormány esetében továbbra sem világos, hogy pontosan mit szeretne elérni azzal, hogy nem tűzi az Országgyűlés napirendjére a kérdést, ellenben újra és újra eljátssza a sértődöttet, amiért stockholmi kormány több ízben bírálta a magyarországi demokrácia és a jogállam leépítését.

Az új neuralgikus pont  egy 2019-es svéd kisfilm, amelyben többek között a partizános Gulyás Márton nyilatkozatával mutatják be, miként épült ki az autoriter rendszer hazánkban. A kisfilm miatt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tiltakozó levelet írt a svéd kollégájának, Tobias Billströmnek, Kövér László pedig a kormánypárti Hír TV-n jelentette ki, hogy nem biztos, hogy a svéd NATO-csatlakozást meg kell szavazniuk.

A Forgein Policy egyébként a napokban egyenesen arról írt, hogy nem is Recep Tayyip Erdogan, hanem Orbán Viktor miatt fog elbukni Svédország NATO-csatlakozásának ügye. Szijjártó Péter ugyanis azzal fenyegette meg Stockholmot, hogy amennyiben a svéd közrádió és a svéd ellenzéki politikusok továbbra is bírálják az Orbán-kormányt, Magyarország nem fogja megszavazni a ratifikációt.

Magyarra fordítva, az Orbán-kormánynak lényegében az a problémája, hogy Svédországban demokrácia van. A svéd kormány ugyanis nem tudja megmondani sem az ellenzéknek, sem a közrádiónak, hogy mi legyen a véleménye Orbán Viktorról és rendszeréről.

Valójában arról lehet szó, hogy az svéd szociáldemokrata ellenzék számára nem biztos, hogy prioritást élvez a NATO-csatlakozás, ugyanis az Orbán-kormánnyal kapcsolatos bírálatok a cikk szerint főként az ő köreikben fogalmazódnak meg: a tavalyi választásokat elveszítő Magdalena Andersson ugyanis előszeretettel bírálja a jelenlegi kormányfőt, Ulf Kristerssont azzal, hogy Orbán Viktorhoz hasonlatos politikát folytat. Ami persze nem igaz - jegyzi meg a Foreign Policy.

A cikk szerzője szerint a Szijjártó-féle külügy persze pontosan tudja, hogy a svéd kormánynak nincs beleszólása abba, amit számon kér rajta, ennek ellenére a kialakult helyzet jó ürügy lehet arra, hogy az Orbán-kormány blokkolja Stockholm csatlakozási szándékát a NATO-hoz.

Belejöttek a lebuktatásba.