Brüsszel;Erasmus;

„A probléma gyökerét ne az EU-ban keressék”

Forró téma volt az Erasmus+ magyarországi finanszírozásának részleges befagyasztása az Európai Parlament (EP) kulturális és oktatási bizottságának keddi ülésén, amelyen a képviselők megvitattak egy jelentéstervezetet az oktatási csereprogram eddigi végrehajtásáról.

Bocskor Andrea, a Fidesz EP-delegációjának képviselője hozzászólásában arról beszélt, hogy a modellt váltott egyetemek 180 ezer diákja eshet ki az európai ösztöndíjprogramból jövőre, ha Budapestnek és Brüsszelnek nem sikerül megegyeznie.

„Leegyszerűsített hozzáállásnak” nevezte, hogy a kormánynak teljesítenie kell a pénzügyi támogatás feloldásához fűzött uniós feltételeket.

 Szerinte inkább meg kellene hallgatni az érintett diákok véleményét, és lehetőséget adni nekik a külföldi tanulmányokra.

Az EP petíciós bizottságában szerdán tárgyalják azt a beadványt, amelyben négy magyarországi diákszervezet felszólítja az EU intézményeit, hogy vessenek véget a diákok egyetemválasztáson alapuló hátrányos megkülönböztetésének.

Sabine Verheyen, a kulturális bizottság német kereszténydemokrata elnöke azt mondta: a probléma gyökerét ne az Európai Unióban, hanem Magyarországon keressék. – Én is sajnálnám, ha diákok kimaradnának az Erasmusból, ám ennek elkerülésére az a legjobb módszer, ha Magyarország tiszteletben tartja a jogállamot! – tette hozzá. A magyar egyetemi autonómia ügye előkerült az uniós parlament ipari, kutatási és energiaügyi bizottságában is, ahol ajánlások készülnek a tudományos kutatás szabadságának előmozdításáról az EU-ban. A német kereszténydemokrata Christian Ehler hosszan fejtegette, hogy a CEU budapesti bezárása rámutatott: mekkora veszélybe kerülhet a kutatási és akadémiai szabadság, ha az uniós intézményeknek nincs hatáskörük közbelépésre. Az EU Bírósága ugyan elítélte az CEU kiebrudalását, de nem az egyetemi autonómia semmibevétele, hanem a nemzetközi kereskedelmi szabályok, az egyenlő elbánás elvének megszegése miatt.