Erasmus;Európai Bizottság Európai Csalás Elleni Hivatala;Horizont;

Uniós biztosjelölt az Erasmus-ügyről: Nem ígérhetem, hogy elvégzem azt, amit a magyar államnak kell megtennie

Iliana Ivanova szerint az sem száz százalék, hogy megoldásra jutnak az ügyben.

– Nem ígérhetem, hogy elvégzem azt, amit a magyar államnak kell megtennie – mondta a Telex tudósítása szerint az Erasmus-ügyről Iliana Ivanova.

A bolgár politikust nyáron jelölték, hogy az Európai Bizottságban az oktatásért, kutatásért, innovációért, kultúráért és ifjúságügyért feleljen. Akkor kerülhet a testületbe, ha az Európai Parlament megszavazza, de előbb a leendő területéhez kapcsolódó parlamenti szakbizottságoknak kellett felmérnie, hogy alkalmas-e a feladatra.

A portál beszámolója szerint a hétfői meghallgatáson az egyik érintett szakbizottság tagjaként kapott szót Bocskor Andrea. A Fidesz listájáról EP-be jutott kárpátaljai magyar képviselő a „magyar diákok, tanárok és kutatók számára diszkriminatív eljárásról” kérdezett, amit „az Európai Tanács rendeletére hivatkozva az Európai Bizottság hozott a modellváltó egyetemek Erasmus+ és Horizont Európa programjaiból való kizárása kapcsán”.

– Tisztában vagyok a problémákkal, a holtponttal és a haladás hiányával is ezeken a tárgyalásokon – jelentette ki, és megígérte, hogy ha megszavazzák, a megoldás és nem a probléma része lesz. Közölte, hogy ha a magyar hatóságoknak több információra, tisztázásra van szüksége a haladáshoz, részt vesz a párbeszédben, „azt viszont nem ígérhetem, hogy elvégezzem azt, amit a magyar államnak kell megtennie”. Iliana Ivanova nem merte száz százalékra venni, hogy megoldásra jutnak az ügyben.

Bocskor Andrea következő kérdésére nem mert határidőt mondani arra, hogy mikorra rendeződhet a helyzet. Úgy fogalmazott,

 „nem adhatok egy dátumot rá”, hogy a magyar hatóságok mikor teljesítik, amit az Európai Bizottság kért tőlük.

Mint lapunk beszámolt róla, Iliana Ivanova a meghallgatáson arról is beszélt: megoldásra van szükség a diákok érdekében, hogy ne ők legyenek a politikai viták áldozatai.

– Sajnálatos, hogy fiatalok lehetőségektől esnek el, azonban a szabályok szabályok maradnak, amelyeket be kell tartani. Ha a magyar hatóságok vállalják azon jogi kötelezettségek betartását, amelyeket az EB érvényesíteni kíván, akkor nem áll semmi az uniós pénzek folyósításnak útjában. Konkrét döntéseket nem ígérhetek. Annyit azonban igen, hogy része kívánok lenni a megoldásnak – jelentette ki a leendő biztos. Mint Iliana Ivanova hangsúlyozta, az idő kevés, a párbeszédet fenn kell tartani a megoldás érdekében. Szerinte sajnálatos lenne, ha adminisztratív és jogi akadályok miatt a hallgatók nagy része nem vehetne részt az uniós programokban.

Amint arról lapunk is beszámolt, Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter Erasmus-ügyben azt állította, hogy a magyar kormány meg fog állapodni az EB-vel az Erasmus-ösztöndíjjal kapcsolatban, amelyből „magyar diák nem fog kimaradni” Szerinte egyébként van idő a tárgyalásokra 2024 őszéig.