;

sztrájk;Görögország;légi irányítás;

- Görögország-szerte sztrájkok kezdődnek csütörtökön, repülőjáratokat is törölhetnek

A légi irányítók mellett a kompok és a tömegközlekedési dolgozók is a munka szüneteltetésére készülnek, hasonlóan a tanárokhoz és a kórházi dolgozókhoz.

Országos légi- és kompforgalmi korlátozásokhoz is vezethetnek a csütörtökre szervezett görögországi sztrájkok, amelyekkel a kormány munkajogi törvénytervezete miatt tiltakoznak.

Az előzetes szakszervezeti jelzések szerint a légi irányítók mellett a kompok és a tömegközlekedési dolgozók is a munka szüneteltetésére készülnek, hasonlóan a tanárokhoz és a kórházi dolgozókhoz.

Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök kormánya az új törvénytervezettel rugalmas munkaidőt vezetne be. A tervezetben egy hatodik munkanap (szombat vagy vasárnap) bevezetése is szerepel – ezen kötelező lenne dolgozni, de 40 százalékos kiegészítő bér is jár érte. Szintúgy bevezetnék az „igény szerinti foglalkoztatást”, amely lehetővé tenné a munkaadó számára azt, hogy a dolgozókat csupán 24 órával az érintett munkanap előtt munkára kötelezhessék.

  • A tervezetben egy hatodik munkanap (szombat vagy vasárnap) bevezetése is szerepel – ezen kötelező lenne dolgozni, de 40 százalékos kiegészítő bér is jár érte.

  • Bevezetnék az „igény szerinti foglalkoztatást”, amely lehetővé tenné a munkaadó számára azt, hogy a dolgozókat csupán 24 órával az érintett munkanap előtt munkára kötelezhessék.

  • A tervezet a munkavállalók részére lehetővé teszi másodállás elvállalását, ha a nyolcórás főállás mellett legfeljebb napi öt órában vállalnak egyéb munkát.

A szakszervezetek az ötnapos munkahét és a nyolcórás munkanap „felhígítása” miatt bírálják a törvényt.

„Az új törvényjavaslat 13 órás munkanapot és 78 órás munkahetet ír elő, ezzel eltörli a munkaszünetet és a szabadságot is”

– mondta a kereskedelmi hajózásban dolgozók szakszervezete.

A közalkalmazottak szakszervezeteinek ernyőszervezete, az ADEDY azért is aggodalmát fejezte ki, mert az új törvénytervezet alapján ötezer eurós pénzbírságot szabhatnak ki a munkavégzést megtagadó, sztrájkoló dolgozókra.

Michal Šimečka sajnálatosnak tartja, hogy egy állam lassítja és blokkolja a többit a döntéshozatalban.