Rétvári Bence;lélegeztetőgép;

- Vastagbőr-harisnya

Váratlan választ kapott a Belügyminisztériumtól Vadai Ágnes (DK), miután írásban tudakolta tőlük, ki a felelős a nyakunkon maradt 17 ezer kínai lélegeztetőgépért. A Transparency International nemrég feltárta, máig egyet sem adtak el belőlük. Azt se tudni, valaha használhatóak lesznek-e életmentésre vagy virágállványnak. A gigabevásárlást intéző közvetítők eközben felmarkolták a több milliárdos hasznot, majd gyorsan felszámolták a cégeiket, az iratokat is bedarálták. „Mindenki nyugodjon le, ez egy rablótámadás!” – idézhetnénk a Ponyvaregény ikonikus jelenetét. Még harisnya se kellett az elkövetők fejére, mindenki tudta, ők a magyar kormány üzletfelei (emberei?), teljes körű védelmet élveznek, most, és ha a főügyészen múlik, mindörökké.

Itt állunk 300 milliárdot érő felesleges kacattal, ráadásul fizethetünk a tárolásért, három év alatt már több mint 400 milliót csengettünk ki érte. Terv sincs, hogyan szabadulhatnánk tőlük, de bolond az, aki olyan újabb világjárvány eljövetelére bazíroz, amely keresletet generálna a most százezrével akciós lélegeztetőgépekre. Esetleg szétbontva vagy többet összeépítve lehetne őket hasznosítani, szabadalmaztatva a magyar lélegeztetővárat gumiispánostul, vagy az elektromos lélegeztetőautót, aksink éppen lenne hozzá.

Hogy a kabinet a kóros gyűjtögetés kényszerbetegségében szenved és rossz gazdaként bánik a közvagyonnal, nem újdonság. Ezzel szemben Rétvári Bence hivatalos válasza arra, hogy ki a felelős, na ki? Természetesen az ellenzék. Mert „a baloldal politikai stratégiája az volt, hogy járvány elhúzódjon, több legyen a beteg, ezért mindent elkövettek azért, hogy az eredményes védekezést akadályozzák” – írta meg Vadai Ágnesnek. A kormány tehát nem hibázott, ők csak minden követ megmozgattak a magyarok életének mentéséért, a kudarc pedig nem is szerepel a szótárukban. Ámde az ellenzék, amelyet annak idején oltásellenességgel próbáltak vádolni (aztán kiderült, jobboldalon több a vírustagadó oltásszabotőr), Rétvári szerint saját politikai érdekei mentén a magyarok megbetegítésén, ergo meghalasztásán munkálkodott. Épp olyan aljas és hamis vád, mint a háborúpártiság, de van az a közönség, ami ezt beveszi.

Mielőtt azt gondolnánk, Rétvári csupán kötelességtudatból és nem figyelemelterelésből válaszolt, idézzük fel az Átlátszó február 9-i tényfeltáró cikkét, amely így indul: „Hazai lélegeztetőgép-gyártásért lelkesedett 2020 őszén Szijjártó Péter és Rétvári Bence.” Ezer gépet vásároltak a holland-izraeli hátterű, váci Celitrontól – amikor már halmokban állt a Kínából vásárolt gagyi, csak valószínűleg veszélyesebb lett volna ezeket használni, mint bepakolni egy raktárba. A potom 10,4 milliárdért vett Celitron-gépek többsége hazai kórházakhoz került, de jutott belőlük Jordániába, Bosznia-Hercegovinába és úgy 15 százalék a nagy nemzeti raktárba is. Az állami megrendelés milliárdos nyereséget hozott a cégnek, ami 2021-ben újra veszteséges lett, honlapján pedig nyoma sincs lélegeztetőgépnek. A láthatatlan bőrharisnya megint működött.