2023 júliusában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 559 100, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 385 600 forint volt. A bruttó átlagkereset 15,2, a nettó átlagkereset 15,1 százalékkal nőtt, a reálkereset pedig 2,0 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest - jelentette hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az MTI szerint.
A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó átlagkereset 526 800 forintra becsülhető, 15,6 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. A rendszeres bruttó átlagkereset a vállalkozásoknál 529 000, a költségvetésben 516 800, a nonprofit szektorban 532 700 forintot tett ki, 16,1, 14,7, illetve 12,5 százalékkal emelkedett egy év alatt. A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 371 800, a kedvezményeket figyelembe véve 385 600 forintot ért el, 15,2, illetve 15,1 százalékkal magasabb volt, mint 2022 júliusában.
A reálkereset 2,0 százalékkal csökkent a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 17,6 százalékos növekedése mellett.
A bruttó mediánkereset 450 000 forint volt, 16,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset mediánértéke 311 400 forintot ért el, 15,9 százalékkal felülmúlta az előző év azonos időszakit. (A mediánkereset az az összeg, amelynél a munkavállalók fele többet, fele kevesebbet keres, vagyis az átlagfizetéssel szemben - amelyet nagyban torzítanak a magyarországi brutális társadalmi egyenlőtlenségek - pontosabb képet ad a valós magyarországi anyagi helyzetről - a szerk.)
Január-júliusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 557 100 forint volt. A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 370 500, a kedvezményeket figyelembe véve 384 000 forintot ért el. A bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyaránt 13,9, míg a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset 13,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
Nem az Orbán-kormány töri le az inflációt, hanem a recesszióA KSH jelentésében emlékeztetett arra is, hogy az átlagkereset változását befolyásolta a 2022 februárjában a honvédelmi és a rendvédelmi hivatásos állománynak kifizetett, hathavi illetménynek megfelelő szolgálati juttatás, az úgynevezett fegyverpénz. Ennek hatását kiszűrve a bruttó átlagkereset és a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset növekedése egyaránt 2,2 százalékponttal lenne magasabb.
A legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a foglalkoztatás szempontjából jelentős nonprofit szervezeteknél teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 574 700 forint volt az év első hét hónapjában. A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 382 200, a kedvezményeket figyelembe véve 395 700 forintot ért el.
A bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset, valamint a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset egyaránt 13,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az átlagkereset változását it is befolyásolta a 2022 februárjában a honvédelmi és a rendvédelmi hivatásos állománynak kifizetett, hathavi illetménynek megfelelő szolgálati juttatás, az úgynevezett fegyverpénz. Ennek hatását kiszűrve a bruttó átlagkereset és a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset növekedése egyaránt 2,5 százalékponttal lenne magasabb - közölte a KSH.
Az adatok nyomán a Nagy Márton vezette Gazdaságfejlesztési Minisztérium közleményben magyarázta a reálbércsökkenést és a bizonyítványát. Azt írták: „a dollárbaloldal kormányzásához képest már több mint 356 ezer forinttal magasabbak az átlagos fizetések, a minimálbér, a garantált bérminimum és az átlagbér is gyakorlatilag megháromszorozódott”. A sikerjelentés úgy folytatódik, hogy júliusban a reálbérek „mindössze 2 százalékkal csökkentek”, szerintük annak köszönhetően, hogy a kormány „szankciós infláció elleni küzdelme egyre látványosabban érhető tetten az adatokban”. Az állítólagos siker állítólagos kulcsaként az online árfigyelő rendszert és a kötelező akciózást jelölte meg a tárca.
„A reálkeresetek alakulása 2022 szeptembere óta a legkedvezőbb eredményét érte el. Az infláció csökkentésének köszönhetően egyre közelebb kerül a reálkereseti fordulat, így a reálbérek csökkenése augusztus-szeptemberben megállhat, majd újraindulhat a fizetések vásárlóerejének növekedése, mint ahogy az az elmúlt években már megszokottá vált. Mindez hozzájárulhat a fogyasztás, valamint ezáltal a gazdasági növekedés helyreállításához is” - olvasható a fényes jövő Nagy Márton minisztériumának MTI által ismertetett elmélete szerint.