Öt év 6 hónap fogházbüntetést kapott Jurij C., a Viking Sigyn turistahajó kapitánya, aki legázolta a Hableány sétahajót 2019. május 29-én éjszaka. A bíróság Jurij C.-t a vízi közlekedés gondatlan veszélyeztetésének vádpontjában találta bűnösnek, a 35 rendbeli segítségnyújtás elmulasztása vádpont alól viszont felmentették – számolt be a kedd reggeli ítélethirdetésről a hvg.hu.
Jurij C. az utolsó szó jogán azt mondta, végtelenül sajnálja a tragédiát és mélyen együtt érez mind az áldozatokkal, mind hozzátartozóikkal. – Egy percre sem hagynak nyugodni a szörnyű tragédiával kapcsolatos emlékek, nem tudok miattuk éjszaka aludni, és úgy gondolom, hogy ez életem végéig elkísér – mondta tolmácsán keresztül a Viking Sigyn kapitánya. Kiemelte, hogy „nagyon nehéz a lelke, amikor felidézi azt a szörnyű tragédiát”, amit a Hableány sétahajó legázolása jelentett. Felidézte, hogy a baleset rengeteg ártatlan áldozat életét követelte, súlyos következményeket jelentett az áldozatok családjainak, hozzátartozóinak is.
A Pesti Központi Kerületi Bíróságon első fokon folytatott büntetőperben a Viking Sigyn kapitányát hat évre eltiltották a hajóvezetéstől, azonban ebbe a hat évbe beszámították azt az időszakot is, ami eltelt hajós jogosítványának 2019. május 30-i bevonása óta.
Az ítélet nem jogerős, továbbá a Hableány katasztrófája miatt zajlik egy kártérítési per is, valamint eljárás van folyamatban egy másik hajó kapitánya ellen, aki szintén elmulasztotta a segítségnyújtást, amikor elhajózott a baleset helyszíne mellett.
Jurij C. egyébként csupán négy évvel a baleset után, 2023 szeptemberében tett vallomást. A tárgyalás során korábban végig tagadta bűnösségét, vallomást pedig nem tett, egy írásbeli nyilatkozattal törte meg hallgatását. Ahogyan arról lapunk is beszámolt, a Viking Sigyn kapitánya szeptember elején ebben a nyilatkozatban a Blikk szerint azt állította: nem látta a Hableányt, s azt hitte, egy uszadékfának mentek neki. Amikor pedig megtudta, hogy elsüllyesztettek egy kishajót, sokkot kapott. Ő maga kérte a leváltását, így a másodtiszt vette át a parancsnokságot.
Ez a vallomás a kapitány viselkedésére vonatkozott, beismerő, a felelősséget elismerő momentumokat nem tartalmazott.
Az ügyész az akkori tárgyaláson felolvasott vallomásra a vádbeszédében úgy reagált: a Viking Sigyn radarja a hajó feketedoboza szerint előre 400, jobb és bal oldalra pedig 200-200 méterre volt beállítva. Ha figyelte volna valaki a radarképet, azon látszódnia kellett a Hableánynak, vagyis megelőzhető lett volna a baleset.
A keddi ítélethirdetés szóbeli indoklásában a bíró, Németh Leona is kifejtette: Jurij C. annak ellenére nem látta a Hableányt, hogy az a rossz időjárási viszonyok ellenére is látható lett volna szabad szemmel már öt perccel a baleset előtt. Sőt: a hajó radarjai működtek, ha a kapitány azt figyelte volna, akkor jóval korábban észrevehette volna a kis sétahajót. A bíró arról, hogy a kapitány nem vette észre a Hableányt, azt mondta:
„ebből a figyelmetlenségből következett a baleset: a Viking nem adott hangjelzést, nem vette fel a kapcsolatot a Hableányt irányító, kétfős személyzettel, nem jelezte nekik, hogy előzni fog.”
– Mivel Jurij C. nem is látta a hajót, valójában előzési szándéka sem volt, előzési manőverbe sem kezdett. Nem lassított a Viking Sigynnel, nem várta meg, hogy a Hableány érjen át először a Margit-híd pillérei között, és nem a sziget mellett kezdte meg az előzést. Egyszerűen ment, mintha a Hableány ott sem lett volna – mondta Németh Leona, aki kiemelte: „az egész balesetben az a leginkább megrázó, hogy a Hableány 30 másodperc alatt elsüllyedt, így a hajón utazó 35 ember szinte azonnal vízbe került. Kimenteni pedig csak hetet sikerült közülük.”
A Viking Sigyn kapitánya állítja, azt hitte, egy uszadékfának mentek neki, majd sokkot kapottA tragédia több mint négy éve történt: a Viking Sigyn szállodahajó 2019. május 29-én Budapesten, a Margit híd közelében ütközött a Hableány sétahajóval. A sétahajón utazó 33 dél-koreai turistából hetet sikerült kimenteni, a kétfős magyar személyzet is életét vesztette. Egy dél-koreai utast eltűntként tartanak nyilván. Több eljárás indult, a polgári perben a károsultak és az áldozatok hozzátartozói, 78 felperes összesen több mint 4 milliárd forint sérelemdíjat követel a balesetben részt vevő két hajót üzemeltető hajózási társaságtól. A társaságok képviselői vitatják a keresetlevél állításait.
A Hableány katasztrófáját okozó Viking Sigyn kapitánya ártatlannak tartja magátSegítségnyújtás elmulasztása miatt vádat emeltek a Hableánnyal ütköző szállodahajó mögött közlekedő hajó kapitánya ellen