Egyszer volt, hol nem volt, egy apuka kézen fogta pici gyermekeit, és kivitte őket a tengerpartra. Ámultak-bámultak a picik, hiszen ekkora vizet még soha nem láttak. De igazán akkor csodálkoztak, amikor édesapjuk így szólt:
– Jól figyeljetek rám! Most felszólítom a tengert, húzódjon hátrább, és adjon nektek helyet, hogy a fövenyen homokozhassatok, várat építhessetek, alagutat fúrhassatok.
Szavait követően az apa a víz felé fordult és dörgő hangon elkiáltotta magát:
– Tenger! Vonulj vissza! Adj helyet a gyerekeimnek!
És ekkor csoda történt. Legalábbis a gyerkőcök azt hitték, csodát látnak, amint a hullámok percről percre, centiről centire nagyobb parti sávot hagytak szabadon. Az álmélkodás perceit az önfeledt játék órái követték: a gyermekek akkora várat építettek a nedves homokból, hogy a tornyokat már csak ágaskodva tudták lesimítgatni, a várfal a nyakukig ért, a várárokból pedig ki sem láttak.
A nagy munkába persze bele is fáradtak, és leültek pihenni. Ekkor apukájuk ismét a nagy vízhez fordult:
- Tenger! Gyere, és foglald vissza a partot!
A gyermekek bámuló szemei láttára a hullámok most percről percre, centiről centire kijjebb jöttek.
A lurkók ebéd közben nem győztek áradozni csodálatos élményeikről, az óriási várról, de legfőképpen apukájuk csodatévő erejéről.
Itt a vége! Fuss el véle!
Csak még annyit: egy másik „apuka” bő évtizede – látva, hogy a gáz világpiaci ára drasztikusan csökken – úgy kiáltott, hogy „legyen olcsóbb a rezsi!”, majd büszkén körülnézett, mert olcsóbb lett.
Ugyanez az „apuka” mostanában – látva, hogy az európai gazdaságokban csökkenni kezdett az infláció – kijelentette, hogy bizony ő majd jól megállítja a hazai infláció növekedését, sőt aztán majd csökkenteni is fogja.
Még mindig ez az „apuka” – látván, hogy a kereskedők (a piac működésének alapvető szabályai szerint) versenyeznek egymással, és árakciókkal igyekeznek visszaszerezni a vevőiket – nagy dérrel-dúrral kihirdette, hogy a bevált gyakorlatot (sokkal kevesebb termékre és sokkal kisebb engedményekkel) kötelezővé teszi.
Nincs még vége?