Vasárnaptól szerdáig a manchesteri Central Convention Complex ad helyet a Konzervatív Párt éves programadó konferenciájának. A legkésőbb lehetséges 2025. januári időpont helyett a Downing Street 10. egy előrehozott, októberi parlamenti választásban gondolkozik. Mások, köztük állítólag David Cameron volt kormányfő azt tanácsolják a tavaly október végén hatalomra került Rishi Sunaknak, hogy májusban mérettesse meg magát, egyidejűleg a részleges helyhatósági vokssal, amikor már látszani fognak a gazdasági élénkülés jelei, de még kevésbé érinti az embereket a lakáshitel-kamatok megugrása és nem köszön be az illegális bevándorlókat szállító kishajók főszezonja.
Az elmúlt hetek tanúsága szerint nagy publicitást kapott kaliforniai nyaralása óta Sunak fordítani tudott a 2010 óta kormányzó Konzervatívok letargiáján, felcsillantotta a reményt, hogy nincs még minden veszve, de ha mégis, legalább ismerje meg az ország az "igazi Rishit" - ahogy a The Sunday Times fogalmazott legutóbbi számában. Sunak arra a felfedezésre jutott, hogy "a rövidtávú döntéshozás hosszútávú kudarchoz vezet" és helyesebb, ha elszánja magát a mások által túl nehéznek tartott dolgok elvégzésére.
Első ilyen akciója az volt, hogy miközben nem változtatott a nettó zéró kibocsátási szint elérésének 2050-re kitűzött határidején, az ahhoz vezető úton bizonyos hátraarcot hajtott végre. Eltörölte azt a megvalósíthatatlan tervet, hogy a háztartásonként hét szelektív szemétládát kelljen tartani, vagy hogy húsfogyasztási adót vessenek ki. A realitásokat, egyben Európát követve bejelentette, hogy öt évvel 2035-re kitolja az új benzin- és dízelmotoros autók árusításának lezárását. Az oktatás területén is komoly reform készül a 16 évesek átfogó, 10-12 tantárgyra kiterjedő vizsgájának radikális átalakításával, illetve azzal, hogy az érettségihez vezető, általában három tematikát magában foglaló "A-level" kurzust felváltanák az international baccalaurate angol változatával, s ennek megfelelően 18 éves korig kötelező lesz angolt és matematikát tanulni.
Sunak bizalmasainak köre örülhet a friss információnak, hogy legalábbis a Deltapoll közvélemény-kutató intézet adatai szerint két hét alatt 24-ről 16 százalékra csökkent a Munkáspárt népszerűsége. Egy másik társaság, a JL Partners szerint pedig Sir Keir Starmer, az ellenzék vezére a korábban feltételezettnél kevésbé népszerű a bizonytalan szavazók között, akiknek megnyerése elengedhetetlen a kormányváltáshoz.
A Konzervatívok megítélését ugyanakkor alaposan befolyásolhatja az a beszéd, amit a belügyminiszter tartott kedden egy washingtoni agytrösztben. Nem pusztán az ellenzék, a menekültügyi szervezetek, a brit sajtó jelentős része, de sok egyszerű ember is döbbenten hallgatta Suella Bravermannak az American Enterprise Institute-ban kifejtett szélsőséges nézeteit, köztük azt, hogy a bevándorlás "létében fenyegeti a Nyugatot". Véleménye szerint az "ellenőrizhetetlenné vált bevándorlás és a multikulturalizmus félreértelmezett dogmája együttesen mérgező kombinációt hoztak létre". A kirohanás szerint, amelyet a The Times napilap a belügyminiszter "e témában előadott egyik legkeményvonalasabb beszédeként" értékelt, az elmúlt 25 év bevándorlási politikája "túl sok és túl gyors volt, nem is gondolva a bevándorlók integrációjára és ennek a szociális kohézióra gyakorolt hatására".
A nézetei miatt gyakran bírált politikus kiállt az 1951-es ENSZ Menekültügyi Konvenció megreformálása mellett, aminek szerinte eddig az lehetett az akadálya, hogy mindenki attól félt, "fajgyűlölő és illiberális" skatulyába kerül. A konvenció átalakítását követelve Braverman elfogadhatatlannak nevezte, hogy "valaki menedékes státuszt kaphasson csak azért, mert meleg vagy nő". Emellett a Centre for Policy Studies kutatóintézet számaira hivatkozott, melyek arra utalnak, hogy a bíróságok olyan szélesen értelmezik a Menekültügyi Konvenciót, hogy ezzel világszerte 780 millió embernek biztosítják a jogot, hogy felkerekedjenek és egy másik országba tegyék át székhelyüket. Születésének évében ugyanez a szerződés kétmillió embernek nyújtott védelmet Európában.
Braverman szavai nemcsak a kormányban betöltött pozíciója miatt váltottak ki erős kritikát - például Sir Elton Johnból, aki "több együttérzést" várna -, hanem amiatt is, hogy ha Rishi Sunak elbukná a jövő évi választást, ő lehet az utóda új ellenzéki vezérként és a konzervatív politika zászlóvivőjeként. A belügyminiszter "a bűnözés növekedésétől, a kábítószerfogyasztás terjedésétől, kizsákmányolástól és prostitúciótól" is tart az embercsempészek által szervezett kishajós Csatorna-átkelések hatásaként. Tavaly 606-ezres rekordot ért el a nettó bevándorlás és ebből közel 46 ezret tettek ki a lélekvesztőkön érkezők.
Yvette Cooper árnyék-belügyminiszter úgy látta, "kétségbeesett kísérletről van szó, hogy Braverman elterelje a figyelmet a bevándorlás rendszerében kialakult teljes káoszról". Egy konzervatív képviselő "jelképes problémának" nevezte a megjegyzéseket az LMBTQ+ közösség szempontjából, amely utóbbi azért is aggódik, amiért késik a kormány törvénytervezete a reparatív terápia betiltásáról. David Davis, korábbi többszörös miniszter arra bíztatta frakciótársát, hogy a Csatorna-átkelési válság megoldására és ne nemzetközi egyezmények újratárgyalására koncentráljon.
Beindult a brit politikai szezon, de százötven iskola műszaki okok miatt nem tudott kinyitni