nyugdíj;

Toronymagasan nálunk romlik leggyorsabban a pénz értéke

- A törvényi előírásoknak megfelelően korrigálja a kormány a nyugdíjakat

A januári 15 százalékos emelést 3,5 százalékkal egészíti ki, ami a matematika sajátosságai miatt valójában 3,1 százalékos emelés. Egy átlagnyugdíj esetén ez havi 6532 forint pluszt jelent.

Betartja a kormány a törvényt, lényegében ezt jelentette be a miniszterelnök és a kormányszóvivő. Így reagált a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának elnök a novemberi nyugdíjkorrekció kommunikálásával összefüggésben.

Gulyás Gergely a kormányszóvivői tájékoztatón közölte: mivel a nyugdíjas infláció várhatóan 18,5 százalék lesz, ezért a januári, 15 százalékos emelést további 3,5 százalékkal egészíti ki a kormány. Majd hozzátette:

ez a matematika sajátosságai miatt a már megemelt 15 százalékos nyugdíjhoz képest ez 3,1 százalékos emelést jelent.

Hogy pontosabban lehessen látni, mennyi pénzre számíthatnak az idősek, konkrét példát is említett: az átlagnyugdíj 210 710 forint, ez az emeléssel 6532 forinttal lesz több, így az átlagnyugdíj összege 217 232 forintra emelkedik. Mivel novemberben januárig visszamenőleg korrigálják az ellátást, ez azt jelenti, hogy az októberihez képest átlagosan csaknem félhavi-, egy átlagnyugdíjas 78 384 forint többlettel számolhat. Megjegyezte: a 2,5 millió nyugdíjas kifizetése csaknem 200 milliárd forintjába kerül a költségvetésnek. Gulyás Gergely azt is hozzátette: a magyar kormány ezzel a lépéssel is kifejezi nagyrabecsülését a nyugdíjasok iránt.

A kormányszóvivő bejelentése előtt Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook oldalán már közölte a hírt: 2010-ben megállapodtak, hogy a nemzeti kormány megőrzi a nyugdíjak értékét, és mivel idén az infláció magasabb volt a vártnál, most csak úgy tudják ezt megtenni, ha nyugdíj kiegészítést fizetnek. Ezért novemberben „ átlagosan, közel félhavi nyugdíjjal többet visz majd a postás”. Majd úgy köszönt el: pontos elszámolás, hosszú barátság, a nyugdíjasok számíthatnak ránk”.

Ám a két bejelentés nem a pontos elszámolás iránti igényt mutatják. A novemberi korrekció nem egy 2010-es megállapodás eredménye, hanem egy sokkal korábban született törvény által előírt kötelezettség. Egy átlagnyugdíjasnak pedig nem „közel” 50- hanem mindössze 37 százalékkal visz többet novemberben a postás.

Azt pedig Farkas András nyugdíjszakértő magyarázta el, hogy az emelési korrekció mértéke valójában 3,1 százalékos, a novemberi nyugdíj összege ennyivel emelkedik az októberi ellátás összegéhez képest. Ezzel éves szinten 18,5 százalékos nyugdíjas inflációt lehet ellensúlyozni - mondta. Az ő számítása szerint 19,1 százalékos nyugdíjas infláció a reális, ennek ellensúlyozására 3,6 százalékos korrekció lett volna szükség. Ám a kormányzat és az MNB becslése alacsonyabb lett. Idén is fennáll ugyanaz a veszély, mint tavaly: ha esetleg a tényleges nyugdíjas infláció 2023-ban a KSH 2024. februárban esedékes inflációs jelentése szerint mégis magasabb lenne, mint a 18,5 százalékos becslés, akkor azt már senki nem fogja pótlólagosan kifizetni az időseknek – tette hozzá a szakember.

Juhász László pedig azt remélte, legalább 4 százalékos emelést kapnak az idősek, számításainak legalsó határa volt a 3,5 százalék. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a Tranzit fesztiválon konkrét inflációs számokat mondott a következő hónapokra, ebből lehetett kiszámolni, hogy a várható, átlagos éves infláció 17,5-17,7 körül lesz. A nyugdíjasokra vonatkozó pénzromlás ennél legalább 1 százalékkal több, vagyis megközelíti a 19 százalékot - magyarázta. „Ezért számoltam minimum 3,5, de inkább 4 százalékkal”. Megjegyezte azt is: az infláció évközbeni hatását nem tudja kezelni a rendszer, az év első hat hónapjában az ellátások reálértéke 10,1 százalékkal csökkent. Kijelentette: szó nincs a nyugdíjasok rendkívüli megbecsüléséről, az idősek életszínvonala folyamatosan csökken. 

Azt továbbra sem tudni, hogy mennyi lesz az egynapos matrica díja.