Szamvel Saramanján, Hegyi-Karabah Köztársaság elnöke csütörtökön aláírta azt a rendeletet, amelynek értelmében 2024. január 1-jével feloszlatják a köztársaság minden állami intézményét. A rendelet arra is kitér, hogy a helyi lakosságnak "meg kell ismerkednie azokkal a feltételekkel, amelyeket reintegrációjára az Azerbajdzsáni Köztársaság szabott meg", és "független, egyéni döntést" kell hoznia arról, hogy helyben marad vagy elhagyja a régiót.
Csütörtök délutánig azonban az Azerbajdzsánba ékelődő terület 120 ezres örmény lakosságának már több mint a fele, 70 ezer ember menekült el a területről - közölték örmény kormányzati források.
A Szovjetunió felbomlása idején véres háborúban elfoglalt, függetlenségét 1991-ben egyoldalúan kikiáltó Hegyi-Karabahot három étvtizeden át az Örményország által támogatott helyi hatóságok irányították. A túlerőben lévő azeri hadsereg már 2020-ban visszafoglalta a terület kétharmadát, és a Karabahot Örményországtól elválasztó hét járást, múlt heti 24 órás villám hadműveletével pedig arra kényszerítette a helyi hatóságokat, hogy beleegyezzenek a fegyverletételbe, és tárgyalásokat kezdjenek Hegyi-Karabah Azerbajdzsánba való "visszaintegrálásáról".
Nikol Pasinján örmény miniszterelnök napok óta arra figyelmeztet, hogy ha így folytatódik, egyetlen örmény sem marad a régióban, s a kormányülésen beszélve a tömeges elvándorlást az azeri hatóságok által előállított "etnikai tisztogatásnak" nevezte. Egyúttal "nemzetközi fellépésre" szólított fel Azerbajdzsánnal szemben. "Ha az elítélő nyilatkozatokat nem követik megfelelő politikai és jogi döntések, akkor azok a történtekbe való beleegyezés aktusává válnak" - mondta.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter korábban felszólította Ilham Alijev azerbajdzsáni elnököt, hogy tartózkodjon a további ellenségeskedésektől a térségben, adjon biztosítékokat a lakosoknak, és tegye lehetővé a bejutást egy nemzetközi megfigyelő misszió számára.
Thomas de Waal, a Carnegie Europe kutatóintézet vezető munkatársa a Guardian brit hírportálnak nyilatkozva meggyőződését fejezte ki, hogy a karabahiak túlnyomó többsége Örményországba távozik, miután nem fogadják el, hogy egy olyan országba integrálódjanak, amelynek soha nem voltak részei, s amelynek a nyelvét sem beszélik.
Az azeri hatóságok csütörtökön közölték, hogy terrorizmus finanszírozásával és más bűncselekmények vádjával előzetes letartóztatásba helyezik a szakadár régió korábbi vezetőjét, Ruben Vardanjánt. A gazdag oroszországi örmény üzletembert, aki a Hegyi-Karabah Köztársaság államminisztere volt, egy nappal korábban vették őrizetbe, amikor megpróbálta átlépni az örmény határt.