kongresszus;költségvetés;Egyesült Államok;demokraták;pótköltségvetés;republikánusok;

Kevin McCarthy republikánus házelnök mindent bevet a kongresszusi egyezség tető alá hozása érdekében, bár pozíciója továbbra is egy hajszálon függ

- Mégsem áll le az USA

Biden elnök szombat este, a határidő előtt órákkal írt alá kétpárti törvényjavaslatot a kormányzat átmeneti finanszírozásról.

"Levegőhöz jutott" az amerikai szövetségi kormányzat, miután a  Kongresszus meg tudott egyezni egy áthidaló költségvetési törvényjavaslatról, amely további negyvenöt napig, azaz november 17-ig garantálja a szövetségi intézmények finanszírozását. Az úgynevezett stopgap funding bill-t, az átmeneti finanszírozásról szóló törvényjavaslatot az USA képviselőháza magabiztos többséggel, 335-91 arányban fogadta el annak ellenére, hogy a ház republikánus többsége élesen ellenezte Biden elnök és a demokraták által megfogalmazott célokat a következő évre szóló amerikai költségvetésben.

Bár a szövetségi feladatok ellátása és benne az alkalmazottak fizetése átmenetileg biztosított, a neheze még csak most jön a kongresszus két kamarája számára, hogy kidolgozzanak egy a képviselőház és a szenátus számára is elfogadható kompromisszumot. Hogy mennyire közel járt az USA a költségvetési leálláshoz, jól mutatja, hogy az egyes kormányzati ügynökségek már részletes helyettesítési terveket és a szolgáltatás átmeneti fenntartásáról szóló stratégiákat dolgoztak ki. Ebben a munkában természetesen prioritásokat is felállítottak, így az éves büdzsé 30 százalékát kitevő, rászorultsági alapon folyósított anyasági tápszertámogatás, a több mint 41 millió rászoruló számára nyújtott élelmiszer-juttatás vagy éppen a tudományos élet szövetségi támogatása is érezhetően csökkent volna.

Jelenleg az Ukrajnának szánt segélyt is blokkolja a képviselőház, pedig Biden elnök és a demokraták vezette szenátus egy új, 24 milliárd dolláros támogatást kívánt nyújtani Kijev háborús erőfeszítéseihez. Amerikai sajtóforrások szerint ezt az összeget a demokraták jelentős mértékben hajlandók csökkenteni, ugyanis a legfrissebb javaslat már csak egy 6 milliárd dolláros segély elfogadásáról szól. Az átmeneti finanszírozás elfogadása után Biden kiemelte, tart attól, hogy az Egyesült Államokat rossz fényben tünteti fel ez a fejlemény, s kifejezte meggyőződését, hogy az amerikai kormánynak minden körülmények között ki kell tartania Kijev támogatása mellett.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szeptember végi amerikai és kanadai látogatása során bizonyára komoly ígéreteket kapott a szövetségesektől pénzügyi és fegyvertámogatásokra, így a Biden-adminisztráció komoly hitelességi válságba kerülne, ha nem tudná tartani a szavát. A republikánus párt ugyanakkor már a jövő évi választásokra hangolhat a jelentős amerikai hagyományokkal rendelkező izolacionista politikájával, ugyanis a külföldi szövetségesek opponálása mellett megszavazott egy 16 milliárdos katasztrófaalapot, amivel az Egyesült Államok területén fellépő természeti vagy más vis maior helyzetekből fakadó károkat finanszírozná a szövetségi kormány. Eredetileg a republikánus képviselők az Ukrajna segítésére szánt összeget a déli határellenőrzés megerősítésére kívánták fordítani, de ezzel a döntéssel jelzik, hogy továbbra is kitartanak Donald Trump egykori „Amerika az első” kampányjelszava mellett.

A fent említett támogatás persze továbbra is a képviselőház együttműködési hajlandóságán múlik. Kevin McCarthy republikánus házelnök minden eszközt be is vet a kongresszusi egyezség tető alá hozásában, bár pozíciója jelenleg egy hajszálon függ. A republikánusok ultrakonzervatív szárnya kilátásba helyezte a házelnök eltávolítását, ha nem teljesíti követeléseiket a kiadások jelentős csökkentése és az ukrán támogatás beszüntetése terén. Így továbbra is fennáll az obstrukciós helyzet, miszerint a kongresszus munkáját, közvetve az Egyesült Államok költségvetését 21 szélsőjobboldali képviselő képes blokkolni. McCarthynak egy kötéltáncos ügyességére lesz szüksége a következő negyvenöt napban, hiszen egyszerre kell békejobbot nyújtania pártja radikálisainak és kieszközölnie egy demokraták által is elfogadható támogatási egyezséget.

A problémák sora azonban még nem ért végett. A legutóbbi patthelyzetre néhány hónappal azután került sor, hogy a kongresszus a 31,4 billió dolláros adósság nemteljesítésének szélére sodorta a szövetségi kormányzatot. A kritikus helyzetre a Wall Street is felfigyelt. A Moody’s független hitelminősítő cég már kilátásba helyezte az USA hitelképességének leminősítését a legmagasabb AAA kategóriából az AA+ csoportba.

Miközben Biden elnök az X (korábban Twitter) közösségi felületen a republikánusok felelősségére figyelmeztet, addig már sokan a Capitolium épülete előtt adnak hangot a kongresszust illető kritikájuknak. Bárhogy is végződik a húzd meg-ereszd meg vita a szenátus és a képviselőház között, a következményeit mindkét párt viselni fogja a jövő év őszén esedékes elnökválasztáson.

Arról, hogy a pozsonyi parlamentben nem lesz magyar érdekképviselet, Orbán Viktorhoz hasonlóan ő sem emlékezett meg.