normatíva;Iványi Gábor;Oltalom Karitatív Egyesület;Magyar Evangéliumi Testvérközösség;

Iványi Gábor: Ami eddig volt, senki el nem veheti

Több százan gyűltek össze a Magyar Evangéliumi Testvérközösség (MET) óbudai templomában, a Megbékélés Házában vasárnap délelőtt azért, hogy támogatásukról biztosítsák az állami elvonások miatt krízishelyzetbe került MET-et. 

A noÁr Mozgalom által szervezett szolidaritási rendezvényt a MET és az Oltalom Karitatív Egyesület vezetője, Iványi Gábor lelkész által celebrált istentisztelet előzte meg, amelyen a templom felépítésének 25. évfordulóját is ünnepelték. Iványi Gábor ezzel kapcsolatban megemlítette, az épület tervezője, Nagy Bálint építész korábban azt ajánlotta, építsék fából a templomot, „hátha egyszer össze kell pakolni”.

Az Oltalom Egyesület és a MET, amely országszerte számos szociális, oktatási, egészségügyi, családsegítő intézményt tart fent a legkiszolgáltatottabb helyzetben lévőkön segítve, krízishelyzetbe került. Iványiék szerint – mint arról többször írtunk – azért, mert még még mindig nem kapták vissza egyházi státuszukat. Ennek elvételét a magyar Alkotmánybíróság és a strasbourgi emberi jogi bíróság is jogsértőnek nevezte. Az egyházi státusszal járna az a kiegészítő normatíva, amelyhez a testvérközösség hosszú évek óta nem jut hozzá. Iványi Gábor számításai szerint az állam legalább 12 milliárd forinttal tartozik nekik. Mivel a kormány visszatartja normatívájukat, köztartozásokat halmoztak fel, amit viszont „behajtanak” rajtuk. Nemrégiben az Oltalom számára felajánlott adó egyszázalékokból összejött 71 millió forintos támogatást is elvonták tőlük az egyesület tartozásaira hivatkozva. Mintegy ezer munkavállalójuknak két hónapja nem tudnak fizetést adni, tíz százalékuk már fel is mondott.

Iványi Gábor a rendezvényen elmondta: ötven éve szentelték segédlelkésszé, ennek az időnek legalább a fele „a hatalmasokkal való küzdelemmel” telt.

– Ám ami eddig volt, senki nem veheti el. Iskoláinkban gyerekek ezrei érettségiztek le vagy kaptak naponta háromszor meleg ételt. Hajléktalanszállóinkat is sokan vették igénybe, ami többeknek csak annyit jelentett, hogy emberi körülmények között halhattak meg, nem az utcán vagy egy szeméttelepen 

– fogalmazott a lelkész. Az állami normatíva visszatartása ezeknek a létfontosságú intézményeknek a megszűnését jelentheti.

Mihálffy Béla szegedi kereszténydemokrata parlamenti képviselő a Délmagyarnak azt nyilatkozta a napokban, az állam nyitott arra, hogy átvegye a MET szegedi iskolájának fenntartását. A MET szerint azonban inkább arra lenne szükség, hogy a kormány megkösse velük az államtól átvállalt feladatok anyagi hátterét biztosító megállapodásokat.

Az Orbán-kabinet évek óta próbálja ellehetetleníteni a kormánykritikus nyilatkozatoktól sem visszariadó Iványiékat: még 2012-ben elvették a MET-től az egyházi státuszt, ezt azóta sem kapták vissza, 2022-től csak „bejegyzett egyházként” működhetnek, de ezt is csak bírósági eljárások után sikerült elérni. Kiesett támogatásaiknak csak egy részét kapták meg, az állam továbbra is rengeteg pénzt tart vissza a szervezetektől. Majd tavaly februárban fegyveres adóellenőrök is megszállták a MET budapesti egyházközpontját.

A vasárnapi szolidaritási rendezvényen olyan ismert személyiségek is megjelentek, mint Erdős Virág író, Falusi Mariann énekes, Kerekes József, Galkó Balázs, Nagy Ervin és Szabó Győző színészek, de ott volt Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere is.