;

megállapodás;Litvánia;Lengyelország;Ukrajna;szállítás;gabonaexport;

Mykola Szolszkij ukrán agrár- és élelmezésügyi miniszter (balra) beszélget Robert Telus lengyel mezőgazdasági miniszterrel, amikor megérkezik a Mezőgazdasági és Halászati Tanács ülésére az EU brüsszeli székhelyén 2023. május 30-án.

- Kijev és Varsó megállapodott a gabonaexportról

A szállítmányok Lengyelországon és Litvánián át érhetik el „harmadik”, jellemzően közel-keleti és afrikai országok felé.

Felgyorsítják az ukrán gabonaexport Lengyelországon keresztül harmadik országokba irányuló tranzitját – ezt jelentette be a The Guardian szerint Varsó és Kijev, kiemelve: ez az első áttörés a két szövetséges közötti diplomáciai viszály kezdete óta, amelyet az váltott ki, hogy Lengyelország megtiltotta az ukrán gabona behozatalát. Az AFP jelentése azt emelte ki, hogy a Lengyelországon áthaladó ukrán export a világpiacokra – különösen Afrikába és a Közel-Keletre – továbbra is engedélyezett.

A korábbi lengyel kormányzati magyarázatok szerint az embargót a helyi gazdálkodók védelmében, az olcsón kínált ukrajnai gabona miatt rendelték el. Ugyanakkor a Litvániát is érintő keddi megállapodás értelmében a világpiacra szánt ukrán gabona egy része közvetlenül Lengyelországon keresztül fog átmenni anélkül, hogy a lengyel határon minőségellenőrzésen esne át.

– Egy fontos kérdésben született megállapodás – mondta Robert Telus lengyel mezőgazdasági miniszter újságíróknak az ukrán és litván miniszterekkel folytatott online találkozó után. Hozzátette: szerdától a Litvánián keresztül a világpiacokra áthaladó gabonaszállítmányokat egy litván kikötőben fogják ellenőrizni, nem pedig a lengyel-ukrán határon. 

Az ukrán mezőgazdasági minisztérium is üdvözölte a megállapodást, amely közleményük szerint  „felgyorsítja” a lengyelországi tranzitot.

Eljárást indítottak a kínai Evergrande csoport vezetője ellen. A cégnek még nehezebb lesz törlesztenie hatalmas adósságát, ami az egész kínai gazdaságra kihat.