Ukrajna;gabona;WTO;

- Részidős szolidaritással vádolják a magyar kormányt

Több európai mezőgazdasági miniszter is bírálta, hogy Magyarország, Lengyelország és Szlovákia piacvédő korlátozásokat vezetett be az ukrán gabona és más agrártermékek importjára, miután az Európai Bizottság feloldotta négy árucikkre, köztük a búzára és a kukoricára május óta érvényben lévő átmeneti tilalmat. Az EB azután lépett, hogy megállapította: a körülmények nem indokolják a rendkívüli lépéseket, ráadásul Kijev beleegyezett, záros határidőn belül meg fogja akadályozni, hogy gabonája elárassza a szomszédos országokat. A pontos intézkedésekről már hétfőn tájékoztatnia kellett az EU27-eket.

Az agrárminisztereinek hétfői brüsszeli ülésére érkezve Cem Özdemir német tárcavezető újságíróknak azt mondta, hogy az uniós testület helyes döntést hozott. Azzal vádolta az Ukrajnával határos három tagállamot, hogy “részidőben” vállalnak szolidaritást a háború sújtotta országgal. Marc Fesneau francia agrárminiszter szerint az egyoldalú intézkedések súlyosan érintik az egységes piacot, míg az EU Tanács soros elnökségét képviselő spanyol Luis Planas Puchades figyelmeztetett, hogy a bevezetett tilalom jogellenes.

A korlátozások egyértelműen sértik az EU belső piaci szabályait, miután a közösség tavaly, nem sokkal Oroszország inváziója után feloldotta az ukrán gabonaimportra kivetett vámokat.

Miriam Garcia Ferrer, az EB szóvivője a testület déli sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a Bizottság egyelőre tanulmányozza a hármak döntését és azt nem kívánja minősíteni.

Tarasz Kacska, Ukrajna kereskedelmi képviselője a Politico című amerikai hírportál brüsszeli kiadásának adott interjújában bejelentette, hogy Kijev be fogja perelni a három országot a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO). Mint szakértők rámutatnak, ha megszületik a kereset, az a különleges helyzet állhat elő, hogy a WTO-ban a hármakat Brüsszelnek kell megvédenie Kijevvel szemben.

Úgy vélik, hazánknak jelenleg nincs életképes alternatívája az orosz energiaforrásokkal szemben.