Több európai mezőgazdasági miniszter is bírálta, hogy Magyarország, Lengyelország és Szlovákia piacvédő korlátozásokat vezetett be az ukrán gabona és más agrártermékek importjára, miután az Európai Bizottság feloldotta négy árucikkre, köztük a búzára és a kukoricára május óta érvényben lévő átmeneti tilalmat. Az EB azután lépett, hogy megállapította: a körülmények nem indokolják a rendkívüli lépéseket, ráadásul Kijev beleegyezett, záros határidőn belül meg fogja akadályozni, hogy gabonája elárassza a szomszédos országokat. A pontos intézkedésekről már hétfőn tájékoztatnia kellett az EU27-eket.
Az agrárminisztereinek hétfői brüsszeli ülésére érkezve Cem Özdemir német tárcavezető újságíróknak azt mondta, hogy az uniós testület helyes döntést hozott. Azzal vádolta az Ukrajnával határos három tagállamot, hogy “részidőben” vállalnak szolidaritást a háború sújtotta országgal. Marc Fesneau francia agrárminiszter szerint az egyoldalú intézkedések súlyosan érintik az egységes piacot, míg az EU Tanács soros elnökségét képviselő spanyol Luis Planas Puchades figyelmeztetett, hogy a bevezetett tilalom jogellenes.
A korlátozások egyértelműen sértik az EU belső piaci szabályait, miután a közösség tavaly, nem sokkal Oroszország inváziója után feloldotta az ukrán gabonaimportra kivetett vámokat.
Miriam Garcia Ferrer, az EB szóvivője a testület déli sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a Bizottság egyelőre tanulmányozza a hármak döntését és azt nem kívánja minősíteni.
Tarasz Kacska, Ukrajna kereskedelmi képviselője a Politico című amerikai hírportál brüsszeli kiadásának adott interjújában bejelentette, hogy Kijev be fogja perelni a három országot a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO). Mint szakértők rámutatnak, ha megszületik a kereset, az a különleges helyzet állhat elő, hogy a WTO-ban a hármakat Brüsszelnek kell megvédenie Kijevvel szemben.
Ukrajna pert indít Magyarország, Lengyelország és Szlovákia ellen az importtilalom miatt