oktatás;Magyarország;státusztörvény;

Több tanár és az igazgató is otthagyja a Hild iskolát a státusztörvény miatt

Az V. kerületi Hild József Általános Iskola négy pedagógusa, köztük az intézmény igazgatója is jelezte, hogy nem kíván a státusztörvény hatálya alatt tanítani és nem írja alá az új jogállásról szóló szerződést. Így ők október végéig tanítanak az iskolában, novemberben már felmentési idejüket töltik. Minderről az iskola igazgatója, Göggené Somfai Zsuzsa tájékoztatta a szülőket.

A távozó intézményvezető reményét fejezte ki, hogy a fenntartó is segítségükre lesz abban, hogy minél hamarabb megnyugtató megoldást találjanak a helyzetre és az oktató-nevelő munka folyamatosa legyen. Elsőként az őszi szünetet követő időszakot kell előkészíteniük. A Népszavához eljutott hírek szerint a négy pedagógus távozása miatt osztályösszevonásra is sor kerülhet. Erről, valamint döntésének hátteréről az igazgatónőt is megkérdeztük, ám az intézményvezető szerint most a gyermekek és a kollégák nyugalma, valamint a folyamatos oktató-nevelő munka a legfontosabb, „a törvényi lehetőségeknek megfelelően kezdték el kezelni a helyzetet”. A folytatásról az iskolafenntartó tankerületet is kérdeztük, ők még ennyit sem válaszoltak.

A műemlék jellegű klasszicista épületben 1958 óta működő – honlapja szerint gyermekközpontú, a személyiségfejlődést hatékony módszerekkel támogató – iskolában évfolyamonként két osztály működik. Évek óta országosan kiemelkedő eredményekkel büszkélkedhetnek az Országos Kompetenciamérésen és a Nyelvi Mérésen. Tanulóik sikeresen szerepelnek a körzeti és országos anyanyelvi és matematika versenyeken. Kiemelkedően jók a középiskolai beiskolázási mutatóik. Mindezeknek köszönhetően a belvárosi diákok mellett szép számmal vannak diákjaik Budapest vonzáskörzetéből is. Az iskolában tanító pedagógusok több mint tíz százalékát teszi ki a távozó négy szakember.

Mint arról a Népszava korábban írt: múlt pénteken járt le a határidő, kik azok a pedagógusok, akik nem fogadják el, hogy 2024-től az új pedagógus életpályatörvény, más néven státusztörvény hatálya alatt kelljen dolgozniuk. Az egyelőre nem derült ki, pontosan mennyien éltek ezzel a lehetőséggel. A Belügyminisztérium a Népszava korábbi megkeresésére annyit közölt, hogy a státusztörvényt elutasító pedagógusok pontos száma legkorábban csütörtökön áll majd rendelkezésre. A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) becslése szerint 1000-1200 pedagógus tehetett nyilatkozatot szeptember 29-éig. De sokan már a nyáron felmondtak a státusztörvény miatt.