;

jegybank;infláció;Parragh László;

- MNB: Parragh Lászlónak nemcsak a gazdasági ismeretei, hanem szövegértési képességei is gyengék

Folytatódik az iparkamarai elnök és a jegybank közt zajló verbális adok-kapok. 

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) sajnálattal veszi tudomásul, hogy Parragh László immáron sokadik éve támadja a jegybank politikáját, ráadásul ezt a kellő szakmai tudás hiányában és minden előzetes tájékozódás mellőzésével teszi - olvasható a szervezet szerda este, lapunkhoz is megküldött tájékoztatásában.

Mint korábban mi is hírt adtunk róla, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke a napokban egy konferencián arról elmélkedett, hogy a jegybank nem ismerte fel az infláció problémáját. Mindezt később az ATV műsorában sikerült azzal tetéznie, hogy einstandolni kellene az intézmény ingatlanjait a hiány fedezése miatt. 

Az MNB emlékeztetett, hogy már korábban is felszólították Parragh Lászlót, hogy állításait körültekintőbben, a tényeket jobban megismerve fogalmazza meg, de úgy vélik, legújabb kijelentései ismét hemzsegnek a tárgyi tévedésektől, egyértelműen alátámasztva hozzá nem értését. A saját tőkével kapcsolatos állítások már csak azért is tanúskodnak súlyos tájékozatlanságról mivel a jegybank nem azért nem mehet csődbe, mert mögötte ott áll a költségvetés, hanem azért, mert az MNB a hazai fizetőeszköz kibocsátója, így értelemszerűen forintban korlátlanul fizetőképes. A jegybank negatív saját tőkéjét pedig az éppen az Országgyűlés előtt lévő jegybanktörvénymódosítás elfogadásával nem 5 évre fogják elteríteni, ahogy ő tévesen gondolja, hanem a későbbi évek jegybanki nyeresége fogja ellensúlyozni - érvelnek. 

Kijelentették azt is, hogy az MNB már a koronavírus-járványt megelőző években, 2017 és 2020 között szinte egyedüliként tudta teljesíteni inflációs célját és elérni az árstabilitást. A világjárvány berobbanását követően pedig Európában az elsők között – már 2021 elején – jelezte az inflációs veszély közeledését, Sőt, elsőként mondta ki a világ jegybankjai közül, hogy nem csupán egyszeri, hanem tartós kockázatot jelent a magas infláció az egész világon - írják. Emellett a Monetáris Tanács a kamatemelési ciklust az Európai Unióban elsőként kezdte meg, a harmadik Covid-hullám lecsengésekor. Az is lényeges, hogy nemcsak legelsőként, hanem a leghatározottabban is lépett fel az MNB: az Európai Unió (EU) legnagyobb mértékű kamatemelését hajtotta végre az infláció letörése érdekében. 

Parragh Lászlónak azonban nemcsak a gazdasági ismeretei, hanem szövegértési képességei is gyengék. A jegybanktörvény világosan fogalmaz: „az MNB elsődleges célja az árstabilitás elérése és fenntartása”, de a magyar nyelvben a szórendnek is van jelentősége. Ez a mondat, nem azt jelenti, hogy elsődlegesen vagy kizárólagosan a jegybank feladata az árstabilitás elérése.

„Az MNB immáron sokadik alkalommal kéri Parragh Lászlót, hogy a felelősségi körén kívül eső szakmai kérdésekben tartózkodjon a vélemény-nyilvánítástól. Ha már mindenképp hangot szeretne adni a jegybankot érintő kritikáinak, azt legalább a jövőben a tények ismeretében tegye meg, így elkerülhetőek lennének az olyan abszurd kijelentések, amik a jegybanki mandátum és működés ismeretének teljes hiányára utalnak” 

- zárul a közlemény. 

A témában három tárca véleményét kértük ki, de eddig sehonnan sem érkezett válasz.