Bár a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) már előre jelezte, hogy gond lesz a gazdaságban, ezt sem a kormány, sem a jegybank nem vette figyelembe. Lebecsülték azt a veszélyt, amit az infláció jelent – mondta Parragh László az ATV Egyenes Beszéd című műsorában.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke úgy vélekedett, a Magyar Nemzeti Bank nem látta előre azokat a folyamatokat, amiket lehetett látni a makrogazdasági nézőpontokból. Már a Covid előtt erőteljesen drágultak a nyersanyagárak, energiaárak, elindult az inflációs nyomás, és számítani lehetett arra, hogy nagyobb kereslet esetén megemelkedik az infláció.
Arra a kérdésre, a kormány értette-e a dolgát, hogy megfogja a folyamatokat, és ne rontsa azokat, Parragh László úgy reagált,
a jegybanktörvény világosan fogalmaz, amikor azt mondja, hogy a „jegybank elsődleges feladata az infláció kezelése.”
Szerinte az MNB késve tett lépéseket.
Arról is beszélt, hogy 1500-2000 milliárd forintos tőkevesztesége lehet a jegybanknak, aminek döntő része szerinte külföldi befektetők zsebében van. Elmondása alapján „nincs saját tőkéje a jegybanknak”, kötvényei, tartozásai, megtakarításai maradtak. Hangsúlyozta, hogy amióta forint van Magyarországon, azóta sosem fordult elő ilyen, és úgy véli, ennek eredményeképp nehezebben és drágábban fogunk hitelhez jutni, végső soron pedig a költségvetés fogja kifizetni.
Úgy fest, Parragh László szerint a saját felesége sem ért az infláció kezeléséhezA jegybank mindig forráshoz tud jutni a nemzetközi vagy hazai piacon, csak az a kérdés, mennyiért – mondta, hozzátéve,
szerinte érdemes lenne az államnak elgondolkoznia azon, hogy einstandolja a jegybank ingatlanjait.
Arra hogy van-e joga ehhez az államnak, azt felelte, hogy „az államnak mindig van joga módosítani a jogszabályt.” Mint mondta, több száz milliárd forintnyi olyan ingatlanra gondol, ami az MNB működéséhez nem szükséges.
A jelenlegi helyzettel kapcsolatban Parragh László kiemelte, hogy szerinte már kijöttünk a válságból, és ez egy-két hónapon belül már a KSH adataiban is látható lehet, de lassabban fogunk „feltápászkodni”, mint sokan gondolják. Csődhullámtól nem tart, mert azt gondolja, a cégek kezelni tudják a válságot.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke korábban a Világgazdaság konferenciáján is azt fejtegette, hogy a kamara elsők között realizálta az infláció problémáját, és őszintén sajnálja, hogy a jegybank ezt nem ismerte fel. Hozzátette: a köztestület már 2019-ben jelezte, hogy problémával állunk szemben. – Csekély vigasz, hogy nem értenek hozzá – kritizálta a Magyar Nemzeti Bankot. Egyúttal a veszteségtérítés kapcsán is kemény bírálattal illette az intézményt. Úgy vélekedett, ezt a számlát valakinek ki kell fizetnie, és kijelentette, hogy nem lehet a problémákat ugyanazzal a gondolkodással megoldani, mint amelyekkel csinálták, de „ugyanazokkal az emberekkel sem”.
Parragh László elmondta, hogy mihez nem ért Matolcsy György és az MNBKikelt magából Matolcsy György, szerinte az Orbán-kormány okozta az infláció jelentős részétVarga szerint jön a bankadó, Kocsis cáfol, Matolcsy gazdasági kalandorokat lát