Keményen bírálta Ferenc pápa Laudate Deum („Dicsérjétek az Istent”) kezdetű apostoli buzdításában mindazokat, akik felelősek a klímaválságért. Szerinte elsősorban a profitot maximalizálni kívánó gazdaság a hibás.
Tartalmát és stílusát tekintve a szöveg nem teológiai-filozófiai értekezés, sokkal inkább politikai eszmefuttatás. Hangneme szokatlanul éles, keményen bírálta a klímatagadókat, és rámutat, hogy a klímaváltozás emberi eredetét már nem lehet kétségbe vonni. "Nem tudjuk többé megállítani az általunk okozott hatalmas károkat" – olvasható értekezésében, amelyben Ferenc tudományos adatok és eredmények segítségével magyarázza a globális klímaválságot. Rámutat, még a katolikus egyházban is találkozik olyan véleményekkel, amelyek kétségbe vonják, hogy az ember hibás lenne a klímaváltozásért. Egy 2021-ben megjelent amerikai elemzés például megállapította, hogy az Egyesült Államokban szolgáló püspökök jó része hallgatott a kímaváltozás okairól. A három szerző által készített tanulmány szerint „az amerikai katolikus egyház visszafogottan, de részt vesz a klímatagadásban, annak ellenére, hogy Ferenc pápa hangsúlyozta az éghajlatváltozás tudományos valóságát és sürgősségét.”
A Laudate Deum apostoli buzdításban Ferenc pápa vehemensen szólít fel a globális felmelegedés elleni küzdelemre. "Ahogy telik az idő, úgy veszem észre, hogy nem reagálunk kellőképpen, miközben a világ, amely körülvesz minket, összeomlik " – írja. A 13 oldalas szöveg Ferenc 2015-ös Laudato si („Áldott légy”) című környezetvédelmi enciklikájának folytatása.
Ferenc pápa kifejezte elvárásait a következő klímacsúccsal kapcsolatban. Az ENSZ november 30. és december 12. között Dubajban tartandó COP28-as klímakonferenciáját illetően éles, szinte dühös hangon szólít fel: "Hagyjuk végre abba a felelőtlen gúnyolódást, amely ezt a kérdést pusztán ökológiai, zöld, romantikus, gyakran a gazdasági érdekek által nevetségessé tett dolognak állítja be.”
A pápa apostoli buzdításában gyors cselekvésre szólít fel a klímaváltozással kapcsolatban. "Éppen időben vagyunk, hogy elkerüljük a drámaibb károkat." Később azt szorgalmazza, „ismerjük el végre, hogy ez sok szempontból emberi és társadalmi probléma". Rámutat arra, hogy minden családnak figyelembe kell vennie, hogy gyermekeik jövője forog kockán.
Ferenc megjegyzi a korábbi klímakonferenciákon elért megállapodásokat eddig csak korlátozottan hajtották végre, mert nem hoztak létre megfelelő mechanizmusokat a jogsértések ellenőrzésére és szankcionálására. Úgy vélte, a „világszervezeteket" kellene tekintéllyel felruházni, hogy biztosítsák a nélkülözhetetlen célok teljesítését. "Ez olyan multilateralizmushoz vezetne, amely nem függ a változó politikai körülményektől vagy kevesek érdekeitől".
Ferenc azonban mindenekelőtt a politikusok kudarcát hangsúlyozza. Sajnálatosnak nevezte, hogy a globális változásokat nem lehetőségként használják fel az átfogó változtatások végrehajtására. Szerinte ez történt a 2007/2008-as pénzügyi válság és a Covid-19 válság esetében is. Úgy tűnik, hogy az aktuális stratégiák „a több individualizmust és a kevesebb integrációt célozzák”, "több szabadságot biztosítanak a valóban erősek számára, akik mindig találnak kiskapukat" - írja a pápa.
A pápa azonban felcsillantja a reményt: a világban sokan elkötelezettek a változások iránt, ők végül "nyomást gyakorolhatnak a hatalmi egyensúlyra". Remélhető, hogy ez megtörténik a klímaválsággal kapcsolatban is, vélekedett.