Az időjárással összefüggő katasztrófák - áradások, viharok, aszályok és erdőtüzek - miatt hat év alatt 44 országban 43,1 millió gyermek kényszerült arra, hogy elhagyja otthonát. Ez azt jelenti, hogy naponta mintegy 20 000 gyermek válik menekültté a saját hazájában - olvasható az UNICEF legfrissebb elemzésében.
A helyzet Kínában és a Fülöp szigeteken a legsúlyosabb, ebben a két országban regisztrálták a legtöbb elvándorolni kényszerült gyermeket. Ezek a területek vannak leginkább kitéve a klímaváltozás káros hatásainak, valamint a szélsőséges időjárási viszonyoknak; a gyermekek száma is kiemelkedően magas és jelentős előrehaladás történt a korai előrejelzés terén abból a célból, hogy a veszélyeztetett területekről időben kimenekítsék a lakosságot.
A kis szigetállamokban, többek között a Dominikán és Vanuatun élő gyermekeket érintették leginkább a viharok, míg a szomáliai és dél-szudáni gyermekeket az áradások.
"Azok, akik menekülni kényszerülnek mindennapos félelemmel néznek szembe, hiszen aggódnak, hogy hazatérhetnek-e még saját otthonukba, folytathatják-e az iskolát, vagy újra költözni kényszerülnek. Ahogy az éghajlatváltozás hatásai fokozódnak, úgy fog fokozódni a vándorlás is. Megvannak az eszközeink és a tudásunk ahhoz, hogy kezeljük ezeket a kihívásokat, de túlságosan lassan cselekszünk” - mondta Catherine Russell, az UNICEF ügyvezető igazgatója.
A felmérés szerint a 2016 és 2021 között kitelepített 40,9 millió gyermeknek, azaz a nyilvántartott esetek 95 százalékának, az árvizek és viharok miatt kellett elhagyniuk otthonukat, míg az aszályok több mint 1,3 millió gyermeket tettek belső menekültté. Az erdőtüzek miatt 810 000 gyermek kényszerült új lakóhelyre költözni, akik száma 2020-ben volt a legmagasabb és leginkább a kanadai, izraeli és az Egyesült Államokban élőket érintette.
A legnagyobb veszélyben azok vannak, akik olyan országokban élnek, amiket a természeti katasztrófák mellett egyéb válságok is sújtanak, mint például egy évekig tartó fegyveres konfliktus, a szegénység, vagy az élelmiszerhiány.
A Belső Elvándorlást Megfigyelő Központ által kidolgozott katasztrófaelhárítási kockázati modell segítségével a jelenlegi éghajlati adatok alapján a jelentés a következő 30 évben csaknem 96 millió gyermek elvándorlását vetíti előre.
Az UNICEF Magyarország tavaly nyáron mérte fel a magyar fiatalok klímaváltozással kapcsolatos attitűdjét - a korosztály 90 százaléka számolt be szorongásról, többségük hiányolta a megfelelő mennyiségű hiteles információt és úgy élte meg, hogy a fiataloknak nincs beleszólásuk, kimaradnak a jövőjüket érintő párbeszédből. A magyar fiatalok háromnegyede személyesen, akár áldozatok árán is kész lenne tenni azért, hogy mérsékelhessük a klímaváltozás következményeit.