Ha rendelkezésre áll nagyjából 20 négyzetméternyi leburkolt terület és hárommillió forint, akkor lehet vásárolni két használt gépkocsit és leparkolni oda – vagy létre lehet hozni egy parányi oázist a város közepén emelt ágyásokkal, fákkal, cserjékkel, virágokkal, ahol jól esik egy pillanatra lelassítani, megállni, feltöltődni. Józsefvárosban az utóbbi mellett döntöttek, a sűrűn beépített fővárosi kerületben ősszel öt, úgynevezett mikroparkot adtak át, amelyek segítenek enyhíteni a nyári hőséget, ezáltal kellemesebbé téve a nagyvárosi létet.
2022-ben első alkalommal zajlott a kerületben részvételi költségvetés, amelynek során a lakosok 120 millió forint elköltéséről ötletelhettek és szavazhattak. Egy biológus fiatalember javasolta a mikroparkok létrehozását, és a kerület lakossága megszavazta az ötlet megvalósítását, így a projekt 18 millió forintos támogatást nyert el. Az önkormányzat várostervező és városfejlesztő cége, a Rév8 kapta a feladatot, hogy valósítsa meg az ötletet, a cég kommunikációs vezetője, Varga Cecília és Tóbiás Ilona projektmenedzser avatott be minket a részletekbe.
A mikroparkok ötlete San Franciscóból ered, a 2000-es évek elején egy dizájnstúdió munkatársai béreltek ki két parkolóhelyet egy egész napra, ahol műfüvet és székeket helyeztek el. Ezzel mutatták meg, hogy egy közteret másra is lehet használni, mint autók tárolására. A siker óriási volt, és a világ számos pontján sorra jelentek meg a hasonló kezdeményezések.
Helyi közösségeket, szervezeteket, intézményeket kerestek fel a Rév8 munkatársai, hogy felderítsék, hol van igény ilyen parkokra. Fontos szempont volt, hogy legyen a közelben egy olyan közösség, aki majd gondozza a mikroparkot, amely az ő igényeik alapján készül el. Így bár vannak hasonlóságok, mind az öt mikropark eltérő arcot mutat mind anyaghasználatában, mind elrendezésében, mind a növényválasztásban.
Lehetőségek terén a tervezés során kitelepültek a Molnár Ferenc térre, hogy felmérjék a tér adottságait, kikérjék saját közösségük véleményét. A Magdolna utca és a Szűz utca sarkán épült mikropark esetében figyelembe vették a közeli Százszorszép óvoda és a Nem adom fel kávézó igényeit. Így ez a mikropark kis épületeket formáz, amelyek az oviban lévő faházakra rímelnek. A kávézó kérésére érzékenyítő „labirintust” alakítottak ki, ahol lehet próbálni a fehér botos vagy a kerekesszékes közlekedést. A Biztos Kezdet Gyerekházban 3 év alatti gyermekek és családjaik élnek. Az ő speciális igényük az volt, hogy legyen egy olyan jel az utcán, amit a gyerekek messziről látnak, és tudják, hogy közelednek a gyerekházhoz. A most épülő Józsefvárosi Múzeum kérése az volt, hogy alakítható, költöztethető legyen a mikropark, hiszen egyelőre nem a végleges helyen készült el. A Pneuma Szövetkezet és a Kulturális Örökség Menedzserek Egyesületének a mikroparkja pedig egy vetítővászon kihelyezésére is alkalmas.