szegénység;IMF;veszteség;Magyar Nemzeti Bank;

Külföldön segít felszámolni a szegénységet az adósságban fürdő Magyar Nemzeti Bank

Jó kérdés, miből futja rá.

Közel 14 millió euróval tervez hozzájárulni a Nemzetközi Valutaalap szegénységcsökkentő és fenntartható növekedést támogató alapjához a Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bank - ezt Virág Barnabás, az MNB alelnöke jelentette be az IMF és Világbank Marrákesben megrendezett közös éves közgyűlésén.

A jegybank honlapján közzétett közlemény felidézi, hogy október 9-étől máig tartott a marokkói Marrákes városában megrendezett közgyűlésnek ismét központi kérdései közé tartozott a globális szegénység csökkentése. Az IMF e célját elsősorban egy specifikus finanszírozási eszközéből, a Szegénységcsökkentő és Növekedést Támogató Alapjából (Poverty Reduction and Growth Trust – PRGT) finanszírozza, kedvezményes hitelt nyújtva az alacsony jövedelmű, magasabb adóssággal rendelkező fejlődő országok számára - ismertették.

Az IMF vezérigazgatója több forrásgyűjtési kampányt is indított, ezt a felhívást Magyarország is megkapta. Az MNB e felhívásnak eleget téve úgy döntött, hogy egy, az IMF-nél elhelyezett specifikus befektetés hozamán keresztül 11 millió SDR értékű felajánlást tesz.

Magyarország felajánlása nemcsak itthoni mércével tekinthető történelminek, hanem abból a szempontból is, hogy az Európai Unió feltörekvő országai között hazánk fogja a legnagyobb összegű hozzájárulást tenni ezen forrásgyűjtési kampányban

- olvasható a közlemény értékelése.

A nagy összegű felajánlás azonban több szempontból is váratlan. A 24.hu felidézi, hogy az Orbán-kormány már az első kétharmados ciklusában összerúgta a port az IMF-fel és Orbán Viktor még egy tavaly decemberi kormányinfón is úgy fogalmazott hazánk külső finanszírozásával kapcsolatban, hogy „az IMF-től mindenki ódzkodik, mert ahhoz, hogy pénzt adjon, ahhoz mindenféle kéréseket teljesíteni kell… a legjobb pénz a pénzpiaci pénz”. Az idők persze változhatnak, a közlemény szerint Magyarország és az IMF kapcsolatai „az elmúlt években folyamatos fejlődésen mentek keresztül”. Csakhogy amint azt nem egészen két hete a jegybank beszámolója alapján a Népszava is megírta, az idei első félévben az MNB sokkoló, 999,2 milliárd forintos veszteséget halmozott fel. Bár az jegybank elvileg nem nyereségorientált cég, ilyen brutális féléves vesztesége még soha nem volt, ráadásul idővel ezt a deficitet – tőkehiányt – a költségvetésnek, vagyis az adófizetőknek kell majd kifizetniük.