Ingatlan;KSH;építőipar;építkezés;

A magyar építőipar még nem érte el a mélypontot, az jövőre fog bekövetkezni

A hazai építőipar hatékonysága csupán harmada az uniós átlagnak.

Csökkent az építőipar teljesítménye augusztusban, az előző év hasonló időszakhoz mérten 0,5 százalékkal, ám annál nagyobb a visszaesés ez év júliusához képest, mert itt már 5 százalékos az elmaradás – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn reggel kiadott gyorsjelentéséből.

Az építményfőcsoportok közül az épületek építésének termelése 7,6 százalékkal csökkent, az egyéb építményeké 13,6 százalékkal nőtt. A KSH tájékoztatójából az is kiderül, hogy az építőipari ágazatok közül az épületek építésében 2,0, az egyéb építmények építésében 17,4 százalékkal nagyobb volt a termelés. A speciális szaképítés termelése 10,6 százalékkal kisebb lett. Némi vigaszt jelenthet az ágazat számára, hogy megkötött új szerződések nagyságrendje 31,9 százalékkal bővült, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 22,3 százalékkal emelkedett, köszönhetően az ipari épületek kivitelezésére kötött nagy értékű szerződéseknek. Árnyalja a képet, hogy az építőipari vállalkozások augusztus végi szerződésállományának volumene 23,9 százalékkal elmaradt a 2022. augusztus végitől – olvasható a KSH friss tájékoztatójában.

A magyar építőipar még nem érte el a mélypontot, ez jövőre fog bekövetkezni – hangzott el azon a hétfői szakmai kerekasztal beszélgetésen, amelynek részt vevője volt Határ Renáta építésgazdaságért felelős helyettes államtitkár, Koji Lászlót, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) elnöke és Juhász Attila, az Újház Piramis Építőház Kft. ügyvezetője. Komoly gond, hogy a hazai építőipar hatékonysága csupán harmada az uniós átlagnak, ahogyan az is: az ágazat éves megrendelés állománya 30 százalékkal csökkent. Ismeretes, hogy a kormány forráshiány miatt egymás után halasztott el már tervbe vett beruházásokat. A piaci folyamatok részben ezért is kiszámíthatatlanok, így többéves ciklusokban hol kapacitás-kihasználatlansággal, hol túlterheltséggel küszködik az ágazat, jelentős szakemberhiány mellett. Koji László ennek nagyságát 15 ezer főre teszi.

Egyelőre az ötletelés fázisában tart, hogy indít-e energetikai célú lakásfelújítási programot a kormány – hangzott el a fórumon a helyettes államtitkártól.