;

önkormányzat;felújítás;Siófok;fürdő;

Szétrohadt létesítmény. A majdani kivitelezőnek nehéz dolga lesz: mint arról anno lapunk elsőként beszámolt, az 1,2 milliárd forintból épített, 2006-ban átadott fürdőről készült szakértői jelentés elképesztő építési hibákat tárt fel

- Gyorsan pusztult, lassan talán kinyit a Galerius

Még több mint félmilliárd forint hiányzik a balatoni fürdő felújításához - tudta meg lapunk. Befektetőjelöltet keres az önkormányzat.

Ha minden jól megy, bő egy év múlva kinyithat a 2021 nyarán, műszaki okok miatt bezárt, akkor mindössze 15 esztendős siófoki Galerius fürdő. Ehhez persze elengedhetetlen, hogy a jövő év elején elkezdjék a felújítási munkálatokat a másfél évtized alatt szó szerint szétrohadt létesítményben. 

Jelenleg még 500-600 millió forint hiányzik a beruházás cirka 1,5 milliárd forintra becsült költségéből, amihez 900 milliót pályázaton nyert tavaly év végén a város. Siófok ellenzéki vezetése sokáig reménykedett benne, hogy a műszaki rekonstrukcióhoz is sikerül pályázatot találni. Utóbbira azonban nem írtak ki tendert, így maradt egy méretes lyuk a projektben, amelynek betömésére tehát csak néhány hónapja maradt az önkormányzatnak. Lengyel Róbert polgármester két megoldási lehetőséget vetett fel: befektetőpartnert találnak, vagy a városnak saját ingatlanjai eladásából kellene pénzhez jutnia. Illetve, harmadik, ám legrosszabb variációként a létesítményt üzemeltető Balaton-Parti Kft. venne fel hitelt az önkormányzat kezességvállalása mellett, csak ez éppen tovább növelné a város cégének eladósodottságát.

– Az eddigi befektetői jelentkezések inkább érdeklődő jellegűek voltak, konkrét ajánlat még nem érkezett – felelte lapunk megkeresésére Kósz Ágota, a Balaton-Parti Kft. ügyvezetője. Arra viszont nem válaszolt az önkormányzat, milyen ingatlanokat adna el a fürdőfelújítás érdekében.

Befektető-jelöltet amúgy több variációban is el tudnának képzelni: akár olyan partnert, aki a közös üzemeltetés fejében előlegezné meg a pénzt, esetleg helyi cégeket, amelyek a fürdő leendő szolgáltatásaiból vásárolhatnának kedvezményesen a dolgozóiknak, s felmerült a lakosság hozzájárulás is.

Persze elvileg még kivárhat a város, hiszen a pályázaton elnyert összeget 2026 március végéig kellene felhasználnia, ám szeretnék a főszezonon kívül is mind vonzóbbá tenni a települést, ebben pedig komoly segítség egy élményelemekkel, egészségturisztikai és szabadidős szolgáltatásokkal felszerelt, alternatív kikapcsolódási lehetőséget kínáló fürdő.

– Éppen ezért január végéig lehetőség szerint elő kell teremteni a hiányzó összeget – folytatta Kósz Ágota –, s akkor egy sikeres közbeszerzési eljárást követően február végén, március elején megkezdődhetne a felújítás.

A majdani kivitelezőnek nehéz dolga lesz: mint arról anno lapunk elsőként beszámolt, az 1,2 milliárd forintból épített, 2006-ban átadott fürdőről készült szakértői jelentés elképesztő építési hibákat tárt fel. A beépített anyagok maximum egy családi ház szigetelésére voltak csak alkalmasak, így nem meglepő, hogy a tető és álmennyezet közötti, silány alapanyagokból elkészített szigetelés teljesen szétrohadt, s csak a tetőszerkezet teljes megbontásával javítható. Az épület szellőzési rendszerének terve és kivitelezése sem felelt meg az előírásoknak, a megfelelő szellőzés híján a gépészti berendezéseket a vegyi anyagokkal terhelt, páradús levegő előbb kikezdte, majd tönkre is tette, megadva a kegyelemdöfést a kezdetektől ezer sebtől vérző fürdőnek. Egyébként a helyszínt és az árat is sokan kifogásolták akkoriban: az akkori, fideszes városvezetés ugyanis 890 milliós hitelt vett fel a projekthez, ráadásul a Galerius nem a központban, hanem a centrumtól jó öt kilométerre, Szabadifürdő vasúti megállóhely közelében épült meg. Ráadásul a termál-részlegbe több, mint 20 kilométerről, a nagyberényi kútról hordták a vizet lajtoskocsival – csak utóbbi az utolsó, teljes működési évben, 2019-ben bő másfélmillió forinttal terhelte a költségvetést.

A hibák feltárása, s az első kárfelmérések után a városvezetés 200 millió forintra becsülte a helyreállítási költségeket, ám utóbb kiderült, szimpla felújításnál sokkal többre lesz szükség, az épület ugyanis életveszélyessé vált, s így több, mint 7,5-szeresébe kerül majd a teljes rekonstrukció.

– Építészeti mellett szinte teljes gépészeti felújításra van szükség – magyarázta Kósz Ágota – új uszoda- és légtechnikai rendszert kell beépíteni, ami rengeteg gépet, berendezést jelent. Egyúttal a meglévő élményelemek mellé újakat is tervezünk, s ennek köszönhetően négycsillagos besorolásra alkalmas lesz a fürdő, ami komoly turisztikai vonzerőt jelenthet a főszezonon kívül is.

A diósgyőri vár egyre inkább egy csúf monstrummá változik, felújítását szakmai, politika és pénzügyi viták egyaránt tarkítják és nehezítik.