Csiga lassúsággal halad előre a még Boris Johnson miniszterelnöksége idején meghirdetett vizsgálat, mely első körben a szigetország járványügyi ellenállóképességét és felkészültségét vette nagyító alá, a következő hónapokban a kormányzás és a döntéshozás helytállását járja körül. Boris Johnsont, a jelenlegi kormányfőt, a koronavírus-fertőzés eluralkodása idején pénzügyminiszterként szolgáló Rishi Sunakot és Dominic Cummings volt főtanácsadót is kifaggatják.
Mára tudni lehet, hogy az Egyesült Királyságban több mint 24,7 millióan betegedtek meg Covidban és csaknem 223 ezer életét követelte a betegség. Mint ahogy most kiderült, a pandémia elején a kulcsfontosságú adatkezelés teljesen esetlegesen történt, a miniszterelnöki hivatal egy egységes rendszer helyett e-mailek, word dokumentumok, primitív táblázatok, telefonhívások útján bonyolította belső és külső kommunikációját. Megsemmisítő verdikt hangzott el az akkor miniszterelnöki kabinet vezetését betöltő Lord O'Donnell szájából, aki szerint politikusok Covid-szabálysértései "elpusztította az embereknek a vezetésbe vetett hitét", és ennek nyomán nagyon nehéz lesz bármikor is befolyásolni a lakosság viselkedését válság vagy járvány esetén. (Emlékezetes, hogy Boris Johnson és több közeli munkatársa szigorú karanténintézkedések dacára privát bulikat tartottak a miniszterelnöki rezidencián 2020-ban és 2021-ben, ahol semmilyen járványvédelmi intézkedést nem tartottak be.)
Hugo Keith, a vizsgálat vezető jogásza megkérdőjelezte Johnson alkalmasságát. Felmerült, hogy a kormányfő figyelmét magánéleti dolgok, ügyvédnő feleségétől való válása és Carrie Symonds (az akkori barátnő) terhessége terelték el. Főtanácsadójától, Dominic Cummingstól került ki a hír, hogy Johnson "nem gondolja, bármit is lehetne tenni, így leginkább a gazdaság összeomlását kell elkerülni".
A napokban fontos WhatsApp üzenetek tették a közvélemény számára különösen érdekessé a vizsgálatot. A Cummings tárából rendelkezésre bocsátott 2020 eleji szövegekből - amikor az első országos zárlat elrendelését fontolgatták - kiderül, milyen megsemmisítő véleménye volt a főtanácsadónak a munkáját elhanyagoló köztisztviselői karról. Vezetőjéről azt állította, hogy "dunsztja sincs" a helyzetről. Cummings, aki a 2020. március 23-án kezdődött első karantént durván megsértette több száz kilométeres észak-angliai utazásával, még ugyanazon év novemberében lemondásra kényszerült. Azóta szenvedélyesen bírálja mind a válságkezelést, mind volt főnökét.