– Mára a Demokratikus Koalíció Magyarország felnőtt, komoly, befolyásos, tisztességes pártja – mondta Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke a párt 12. születésnapja alkalmából tartott rendezvényén a Lurdy Moziban. A korábbi miniszterelnök szerint valójában egyetlen konfliktussal foglalkoztak leginkább, amikor arról beszéltek, másként berendezett világot szeretnének: hogy tud együtt maradni egy haza, amikor pokoli távolságok választják el a milliárdosokat, a befolyásosokat a többségtől.
Keresztények is, meg nem is
Gyurcsány szerint a legelső kérdés, hogy kik vagyunk, kinek és minek a teremtményei, mi közünk a világhoz. A magyar kormány azt mondja, hogy Magyarország keresztény ország, bár a népszámlálásból eredő számok is elgondolkodtatják az embert ennek igazságáról – közölte. De úgy véli, a probléma alapvetően az, hogy valamennyiünk hazája-e Magyarország.
– Keresztények is vagyunk, meg nem keresztények is. Hiszünk prófétában, hiszünk az emberré vált Istenben, hiszünk a megváltó eljövetelében és abban, hogy a metafizikai véletlen gyermekei vagyunk és alapvetően kovácsai. Bármiben – sorolta a DK elnöke, kiemelve: Magyarország valamennyiünk hazája, ha így gondolkodunk, minden ember egyenlőnek és egyformán boldognak érezheti magát.
Gyurcsány szerint az „iszonytató versenyben, iszonytató verekedésben” elveszni látszik a hétköznapokban a közös hitünk, alapállásunk, hogy az ember jó.
Nagyjából 250 éve a közéleti beszélgetések központjában ott van a szabadság ügye, amivel kapcsolatban leszögezte,
az a szabadság, ami a legbefolyásosabbak szabadsága, nem jár együtt a másikért viselt felelősséggel, ebből a szabadságból uralom, hatalmaskodás lesz. Ezt pedig nem akarják a hatalmasoknak megadni.
lehetőséggel kibélelt szabadságot kell mindenkinek a kezébe adni,
„nincsen szabadság rend nélkül”, egyéni és közösségi szabadságunk nem nélkülözheti azt a rendet, amivel működőnek fenntartjuk saját közösségeinket.
„Nem az állam a főnök”
Gyurcsány Ferenc kifejtette, hogy az ország valójában lakhely, fizikai meghatározása egy szervezett földdarabnak, amely határokkal rendelkezik. A haza több, mert az országban élő emberek közösségéről szól, azt jelenti, hogy otthon, biztonságban vagyok, megérkeztem, vigyáznak rám. A nemzet pedig érzés, „érezni, hogy magyar vagy, és oda tartozol, bárhol is vagy a világban”.
Gyurcsány Ferenc szerint ők értik ezt a különbséget, de a vitáik gyakran abból származnak, hogy mások nem értik vagy nem akarják érteni ezeket a fogalmakat.
– A magyar köztársaság az emberek állama kell, hogy legyen – folytatta, és úgy vélte, „a rendszerváltozás óta nem vették komolyan, hogy mi vagyunk az államalkotók”.
– Nem az állam a főnök, az államot mi csináljuk, mi hozzuk létre. Meghatározzuk, szabályozzuk az állam működését, és nem fordítva – hangsúlyozta, hozzátéve, az állam nem kegyet gyakorol, amikor védi a hazát, szervezi az oktatást. És ebből fakad az, hogy az állam nem szabad, az ember szabad, az ember intézményei sem szabadok. Az államot eszköznek tekintjük, hogy a közösségünket megtartsuk és sikeressé tegyük – jelentette ki.
Gyurcsány szerint ez a DK felfogásában az állam és az állampolgár viszonya. „Az állam bennünket szolgál, mi a hazát szolgáljuk, és mi ebből a hazából otthont teremtünk mindenkinek, akár a magyar nemzethez tartozónak vallja magát, akár nem, ha velünk együtt akar jönni az úton” – szögezte le.
A vidéki választókra koncentrál a jövőben a DKVannak, akiknek többször jön a szájára Ázsia
– Miközben hazáról, nemzetről, országról beszélünk, nem egy sziget vagyunk a semmi közepén. Azt gondoljuk, hogy Magyarország a hazánk, Európa pedig az otthonunk – hangsúlyozta Gyurcsány, hozzátéve, hogy „vannak mostanában olyanok”, akiknek többször jön a szájukra Ázsia, mint Európa, legalábbis pozitív konnotációban. Leszögezte, hogy „mi, ha menni nem is akarunk, de legalább maradnánk, mert úgy gondoljuk, hogy Európa az otthonunk”. A DK elnöke hozzátette, itt nem a magyar államiság elvesztéséről beszél, hanem tervezett, szabályozott együttműködésről.
„Mi a szövetségeseinket inkább nyugaton keressük, mint keleten” – üzente.
„Nem bonyolult ákombákom”
A korosztályok közötti felelősséggel kapcsolatban közölte, nem kell szégyenkeznie egyetlen szociáldemokrata pártnak sem, hogy ezt ne vette volna komolyan. Ezen túlmutat a Földért, környezetért, közös kultúráért való felelősség, a holnap szociáldemokrata politikája a zöldpolitika.
„Igaza lenne anyámnak, ha itt most befejezném ezt a szöveget azt mondaná, hogy jóvanna, tud tízig számolni a gyerek de hát ettől nem biztos, hogy holnap jobb lenne az élet” – vélte Gyurcsány, és három mondatban összefoglalta az ellenzéki párt programját:
tisztességesen meg lehessen élni a fizetésből és a nyugdíjból,
mindenkinek legyen legalább háromhavi megtakarítása,
mindenkinek legyen lehetősége minden évben egy hétre elutazni pihenni.
„Nem bonyolult ákombákom, az élet hétköznapi valóságáról szól, hogy nem kell megszakadni a pillanatban” – összegezte Gyurcsány. Majd kiemelte, hogy
az emberek több mint negyede nem tudna kifizetni egy váratlanul megérkezett százezres számlát, 67 százalékának gondot okoz a napi megélhetés finanszírozása, és majdnem negyedének valójában a legszükségesebbre sem futja.
Szülinapi applikáció
Gyurcsány Ferenc születésnapi ajándékként a rendezvényen bemutatta a DK mobilapplikációját, amiről Adámy Péter, a párt „online világának vezetője” azt mondta: az elmúlt évek médiaviszonyai tönkretették az elérési eredményeket, a választópolgárok pedig azt érzik, magukra vannak hagyva. Ezért kell egy eszköz, „egy híd”, ami egyszerre támogatja és jutalmazza az embereket azért, mert részt vesznek a kormányváltásért tett cselekedetekben. A DK Plusszal szerinte „a kormányváltás a kezükben van”. Az alkalmazásban a tevékenységekért „jutalom” jár, a cél, hogy a funkciók használata hozzájáruljon a kormányváltáshoz.
Az applikációban a híreken, a képzéseken és oktatási anyagokon, illetve a kérdőíveken kívül kvízek és személyiségtesztek is vannak – derül ki a születésnapi rendezvényen.