Nagy Imre mártír miniszterelnök kaposvári szülőházánál vasárnap emlékezett meg az MSZP az 1956-os forradalomról – áll a párt közleményében. Az ünnepségen Kunhalmi Ágnes, a párt társelnöke arról beszélt, hogy az akkori történések üzenetek is a jelennek, és irányt mutatnak a jövő számára is.
– Abban közmegegyezés alakult ki, hogy az 1956-os felkelők a magyar szabadságért és függetlenségért harcoltak. Ezzel azonban véget is ér a konszenzus. Már 1956. október végén és november elején sem volt, de nem is lehetett közmegegyezés más kérdésekben – hangsúlyozta Kunhalmi Ágnes, aki leszögezte:
„Történelemhamisításnak nevezzük a Fidesz-kormány azon törekvését, mely Nagy Imre politikai szerepét, súlyát háttérbe szorítja, megkérdőjelezi, sőt esetenként tagadja is.”
A szocialista politikus szerint az akkori kormányfő baloldali maradt, felelősség- és kockázatvállalása egyértelműen cáfolja a mostani hatalom azon állítását, hogy 1956. kizárólag a jobboldalé, a keresztény-nemzeti Magyarországé, és hogy az csak a jobboldal forradalma, küzdelme volt. – Az MSZP, mint baloldali szociáldemokrata párt egyszerre küzd a szabadságért, a demokratikus jogállamért, valamint az általános társadalmi jólétért egy szociális, biztonságos Magyarországért – fogalmazott Kunhalmi Ágnes.
Komjáthi Imre, az MSZP másik társelnöke azt mondta, hogy a forradalom célja nem a folyamatos felfordulás fenntartása, hanem pont az igazi élet megteremtése, visszaállítása. – A forradalmárok nyugalmas és hosszú életet szerettek volna, de ennek az elnyomó hatalom útjában volt, elviselhetetlenül. Ahogy eredetileg Nagy Imre sem egy forradalmi kormány vezetésére jelentkezett – tette hozzá Komjáthi Imre, aki a gyerekeinek jobb, élhetőbb országot akar, amely mindenki gyermekének közös otthona, ahol összetartozunk.
Hiller István országgyűlési képviselő, az MSZP választmányi elnöke a szocialistákat Nagy Imre gondolatainak szellemi örököseinek tartja, de szerinte a szociáldemokratáknak új célokat kell megfogalmazniuk és a társadalmi igazságosságot kell szolgálniuk.
– Igen, békét akarunk. De olyan békét, amely igazságot szolgáltat a megtámadottnak –
- utalt Hiller István az ukrajnai háborúra.
Lampert Mónika volt belügyminiszter Nagy Imrére emlékezve, kijelentette, hogy „elárulták a sorstársai a saját politikai hasznukért”. Szerinte ma a mindenkori kormánynak van felelőssége a saját sorsunk alakításában, nem pedig más nagyhatalmaknak. A megemlékezés Nagy Imre szobrának megkoszorúzásával zárult.