Európai Unió;Magyarország;Polyák Gábor;médiatörvény;sajtószabadság;

A nyugat-európai szabályok már nem alkalmasak arra, hogy Magyarországon újra felépítsük a sajtószabadságot

Már kiépült egy centralizált keretrendszer, amelyet az új európai tervezetben szereplő előírások aligha tudnak szétfeszíteni. A Fidesz nem cenzurális eszközökkel, a szerkesztői szabadság közvetlen korlátozásával befolyásolja a tartalmakat. Polyák Gábor médiakutatóval, az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének vezetőjével beszélgettünk.

Vajon a magyar médiahelyzet ösztönözte az Európai Bizottságot 2021-ben, hogy javasolja törvénytervezet kidolgozását az európai sajtószabadságról? Polyák Gábor médiakutató, egyetemi tanár, az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének tanszékvezetője szerint a magyar rendszer, a lengyel és a korábbi szlovén, cseh központosító elhajlások együtt jeleztek veszélyeket, amelyekre európai szinten reagálni kellett, hiszen a túlzott állami, kormánypárti befolyás például az uniós választások manipulálásában is jelentkezhet.

A nyugat médiavilág nem igazán örült a kezdeményezésnek, amelynek eredményeképpen esetleg jól működő struktúráikon igazítani kell. Az igazi kihívást a közösségi média szabályozatlanságában látják inkább a hagyományos médiaszolgáltatók, és kétségtelen, hogy az Unió komoly erőfeszítéseket tett már a helyzet javítása érdekében.

Mindenesetre úgy tűnik, komoly a jogalkotási szándék, nem elképzelhetetlen, hogy a törvény még a magyar uniós elnökség előtt megszületik. A probléma az, hogy az előírások túl általánosak, kijátszhatóak, nem kapcsolódik hozzájuk jelentős végrehajtási erő. Nem tud komoly szervezeti átalakításra kényszeríteni tagállamokat. Évekkel ezelőtt még képes lett tudta volna megakadályozni nálunk a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány (KESMA) kialakítását, de Magyarországon mára kiépült egy centralizált keretrendszer, amelyet az új európai tervezetben szereplő előírások aligha tudnak szétfeszíteni. Ráadásul alig van köztük olyan, amely ne szerepelne a hazai 2010-es médiatörvényben. A Fidesz nem cenzurális eszközökkel, a szerkesztői szabadság közvetlen korlátozásával befolyásolja a tartalmakat. Az állami forrásokat a legkülönfélébb csatornákon juttatja el a kedvezményezettekhez.

Részlet a videóinterjúból

A közmédiát irányító, tartalmait meghatározó MTVA jogilag nem médiaszolgáltató, így nem érintik bizonyos előírások. Leginkább talán a közmédia vezetőinek megválasztásánál lehet változást elérni, mert a jelenlegi gyakorlat a magyar médiatörvénnyel sincs összhangban, és az európai tervezet nyílt pályázatot írna elő a procedúrára. 

Az interjúval indítjuk el a 17. oldal Európa alrovatát, amely összeurópai folyamatok hátterébe, az Európai Unió működésébe kíván mélyebb betekintést nyújtani.