A Momentum a korábbi kommunikációs igazgatóját, a KDNP a szegedi elnökét juttatta zsíros megbízásokhoz, míg a Jobbiknak a volt országgyűlési képviselője ad jogi tanácsokat – tudta meg a Blikk.
A lap adatigényléssel fordult az Országgyűlés Hivatalához, amelyben kikérte a ciklus eleje óta megkötött összes frakciószerződést, továbbá a képviselők benzinkártya-használatára, lakás-, illetve irodabérletére vonatkozó információkat is. Innen tudtuk meg korábban, hogy 25 millió forint közpénzt fordított egyetlen autóra a Fidesz-frakció, de az MSZP és a Párbeszéd költéseit is megismerhettük.
25 millió forint közpénzt költött egyetlen autóra a Fidesz-frakcióA Blikk most azt írja, az Agenda Setting Kft. tavaly nyáron dolgozott a Momentumnak, az első hónapban 7,6 millió forintért, majd júliusban és augusztusban havi 5,7 millióért. Az összesen 19 millió forintért cserébe – a szerződés szerint – egyebek mellett kommunikációs terveket készített a frakció számára, parlamenti felszólalásokat írt és javaslatokat adott közösségi médiás tartalmakra. A tavalyi évben több mint 10 milliós adózott eredményt produkáló cég tulajdonosa pedig nem más, mint Papp Gergő, aki korábban a Momentum kommunikációs igazgatója volt.
A lap szerint a párt tavaly decemberben 150 ezer forintot fizetett egy retorikai képzésért, de ugyanazon a napon a képviselők vezetői készségét is fejlesztették 400 ezer forintért. Idén áprilisban „interaktív antikorrupciós tréninget” is kaptak a momentumosok a Transparencytől 381 ezerért, míg év végén bő 1,2 millió forintért adott tanácsot a Greenwich Consulting Kft. is a pártnak. Idén májusban és júniusban összesen 2,4 millió forintért dolgozta ki valaki a „képviselőcsoport belső folyamatait”. Bár azoknak a kiléte nem ismerhető meg, akik magánszemélyként vagy egyéni vállalkozóként dolgoztak be a pártoknak, látható, hogy a Momentum számos egyéb tanácsadói szerződést kötött, jellemzően havi 400-700 ezer forint értékben.
Kiderült az is, hogy messze a KDNP kötötte a legtöbb frakciószerződést,
a ciklus eleje óta közel 150-et.
Ezek jelentős része 700-800 ezer, esetenként 2-3 millió forintos tanácsadói megállapodás. A KDNP szegedi elnökének, önkormányzati képviselőjének, Haág Zalán Istvánnak a cége, a Partiscum Press kiemelkedően népszerű, 2022 szeptembere és decembere között két szerződést kötöttek vele: „a honlap tartalommal való ellátására” 800 ezret, „a honlap főszerkesztői feladataira” pedig 1,6 millió forintot kapott párhuzamosan. Idén a „honlap feladatai” 4,8 millióba kerülnek, a KDNP-s politikus cége emellett 2,4 milliót kap azért, hogy feltöltsön a honlapra egy külön oldalt. Az idei év második felében „médiaügyek ellátása” címszó alatt további 2,4 millió forinttal gazdagítja a frakció a Partiscum Presst, ami így összesen közel 10 milliót kaszál.
Feltűnik még egy másfél millió forintos tételnél a Zalagyöngye 96 Bt., ami az első Orbán-kormány kereszténydemokrata közlekedési és vízügyi miniszterének, Nógrádi Lászlónak a tulajdonában van. A 76 éves Nógrádi bt-je „alaptevékenységhez ellátáshoz szükséges tanácsadás” után kap pénzt; megközelítőleg ötven KDNP-s szerződésnél van ugyanez feltüntetve, így nem derül ki, pontosan milyen tanácsokért is fizet összességében súlyos tízmilliókat a frakció.
Az összesítés szerint nem engedte el a kezét a Jobbik Staudt Gábornak, aki 2010 után nyolc évig volt a párt parlamenti képviselője. A jogász ügyvédi irodája a jelenlegi ciklusban bő másfél millió forintért adott tanácsot a frakciónak.
A Jobbik-közeli Iránytű Intézet 53 milliót, míg a Civitas Intézet 59 millió forintot kapott a frakciótól „szakanyag” készítésére, a szerződés mindkét esetben alig három hétre szólt tavaly év végén.
A Civitas idén további 7,6 millió forintot kap, immár szóbeli tanácsadásért.
Kiderült az is, hogy a Jobbik frakciója egy éjszakát töltött 1,2 millió forintért idén márciusban abban a négycsillagos Thermal Hotel Visegrádban, ahol öt évvel korábban a Fidesz–KDNP tartotta a kihelyezett frakcióülését.