Közös állásfoglalásban fejezte ki tiltakozását a Budapesti Corvinus Egyetem több mint száz dolgozója, amiért az egyetem vezetése azonnali hatállyal kirúgta kollégájukat, Ádám Zoltán docenst. Ő volt az, aki az idei év elején etikai vizsgálatot kezdeményezett, miután megtudta, hogy egyik, befolyásos családból származó hallgatója úgy vizsgázhatott le egy tantárgyból - ráadásul egy kifejezetten neki készült feladatsorral -, hogy előzőleg nem teljesítette a tantárgyi követelményeket. Az ügyben két eljárás is indult, de végül senkit nem marasztaltak el, egyedül az ügyet kirobbantó docenst rúgták ki.
A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének (FDSZ) alelnöke, Toronyai Gábor, aki szintén a Corvinus oktatója, a Népszava érdeklődésére elmondta,
csütörtök délután egy dolgozói fórumon fogadták el az állásfoglalást, amelyben megdöbbentőnek és szégyenteljesnek nevezik az egyetemi vezetés döntését, amelynek a visszavonását is követelik.
- Szinte hihetetlen, hogy azt tekintik ellenségnek, aki kritikát mer megfogalmazni, azt rúgják ki, aki feltár egy ilyen etikai ügyet. Ez nemcsak hazai, hanem nemzetközi szinten is szégyen a Corvinusra nézve - fogalmazott Toronyai Gábor. Elmondta azt is, Ádám Zoltánt erőltetett, mondvacsinált indokokkal rúgták ki, például hogy az egyik eljárás során nem volt eléggé együttműködő (nem küldött át néhány e-mailt, amit az érintett cáfolt), illetve nem megfelelő hangnemben beszélt egyes egyetemi vezetőkkel.
Kirúgták a Corvinusról a tanárt, aki etikai vizsgálatot akart, miután kivételeztek egy befolyásos családból származó hallgatóvalAz FDSZ alelnöke arról is beszámolt, a csütörtöki fórumon jelen volt Domahidi Ákos kancellár és Zsóka Ágnes rektorhelyettes is, de azt nem vette észre, hogy elgondolkoztatták volna őket a fóromon elhangzottak. Azt, hogy a docens kirúgásának indoklása munkajogilag megállja-e a helyét, Toronyai Gábor szerint a bíróság tudja eldönteni, Ádám Zoltán pedig nagy valószínűséggel pert indít majd.
A Corvinus Egyetem határozottan visszautasít
"Az etikai eljárások lezárultak, amelyek megállapították, hogy nem történt etikai vétség. A bejelentést tevő Ádám Zoltán a döntést bíróságon támadta meg. A bíróság elsőfokon a keresetet visszautasította" - közölte egy, az esettel kapcsolatban kiadott tájékoztatásban a Budapesti Corvinus Egyetem.
Mint írják, az etikai vizsgálat csak azt nézte, hogy történt-e etikai vétség. Az etikai vizsgálat tényfeltárása során etikai vétség nem történt, de erős volt a gyanú, hogy szabálytalanság viszont történhetett. Az egyetem belső szabályai miatt a szabálytalansági eljárást kötelező volt elindítani. Közlésük szerint öt pontön állapított meg szabálysértést az eljárás. Az egyik pont, hogy az ominózus tárgy esetében az egyik diáknak mindenféle kérvény nélkül megengedték, hogy pótoljon elmaradt feladatot, míg több másik, köztük az etikai vizsgálatban is érintett hallgató esetében ezt nem tették lehetővé, arra hivatkozva, hogy ezt a lehetőséget a tantárgyi adatlap nem tartalmazza. Minden szabálytalanul eljáró munkatársat értesítettek, a munkáltatói döntések szükségesek és arányosak voltak. Egy írásbeli és négy szóbeli figyelmeztetést kellett kiosztani, Ádám Zoltánt pedig azért bocsátották el, mert a szabálytalansági eljárás során ötszöri kérésre sem bocsátotta rendelkezésre azt a levelezést, amely szükséges lett volna a tények, a teljes igazság megismeréséhez, és szerepének a tisztázásához. (Á.B.)