járvány;kormányinfó;COVID-19;

Nem keresi az Orbán-kormány a pandémia jeleit, pedig a Covid-megbetegedések esetszámai emelkednek

Nem meglepő, hogy nem tervez járványügyi intézkedéseket a kabinet, Magyarországon ugyanis nem is regisztrálják a koronavírus-fertőzötteket.

A jelenlegi Covid-megbetegedések megszaporodása semmiképpen sem eredményezi majd a korábbi járványügyi intézkedések visszavezetését – állította Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a minapi kormányinfón. Meglepő is lenne, ha bármilyen intézkedésre készülne a Covid-19 miatt az Orbán-kormány. Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa egy szakmai, a Medicalscan által szervezett webináriumon alig valamivel Gulyás Gergely bejelentése előtt beszélt arról, hogy nehéz volna megítélni a hazai járványügyi helyzetet ugyanis Magyarországon nem regisztrálják a koronavírus-fertőzötteket.

Nincs adat arról sem, hogy hányan kerülnek kórházba, vagy intenzív osztályra, esetleg szorulnak lélegeztetésre, vagy halnak meg Covid-fertőzés következtében.

Ezek szerint Magyarország úgy döntött, hogy azon országok közé tartozik, amelyeknek a járvány már nem olyan fontos, hogy a vírussal kapcsolatos adatokat pontosan rögzítsék.

– A koronavírust, mint megbetegedést a légúti fertőzések csoportjába sorolták, a háziorvosoknak pedig csak azt kell jelenteniük, hogy az adott héten hány légúti megbetegedéssel jelentkező páciensük volt – mondta a szakember. „Aki körülnéz családtagjai és az ismeretségi körében, azt már most tapaszthatja, hogy közülük mind többen koronavírus-fertőzöttek. Sőt néhány napja van olyan információnk, hogy nemcsak a családokban és az iskolákban, hanem a kórházakban is elkezdett emelkedni a koronavírus-pozitív esetek száma.” Az infektológus szerint még nem drámai a helyzet, mert az átoltottság, illetve a fertőzöttséggel megszerzett védettség miatt még nincs drasztikus esetszámnövekedés, ugyanakkor hozzátette:

a Covid-halálozás még mindig sokkal magasabb mint az influenzáé.

– Arra is csak más európai országok adataiból következtethetünk, hogy most milyen vírus-variáns okozza nálunk a megbetegedéseket, miután Magyarország ezt sem monitorozza – mondta a szakember. Európában a XBP, a BA12 és a B2 törzsek és az Eris változatai fertőznek. Csak Magyarországon jelenleg 20-30 törzs lehet jelen, és ezek közül 30-80 százalékban az Eris törzs okozhatja a legtöbb megbetegedést. Szlávik János hozzátette: igaz az is, hogy a vírus sokat szelídült és már nem okoz olyan súlyos tüdőgyulladást, mint az eredeti, vuhani változat. Tudjuk azt is, hogy a betegség még mindig veszélyt jelent az idősekre, valamint azokra, akiknek az immunrendszere valamilyen szempontból károsodott: így például a daganatos, a vérképzőszervrendszeri betegségben szenvedőkre, a vesepótló kezelésben részülőkre. A koronavírus fertőzését bárki maga is könnyen diagnosztizálhatja, a patikákban elérhetők a tesztek. Akinél pedig ezek pozitivitást mutatnak, annak tanácsos öt napig otthonában maradnia. A fiatal egészségeseknek elegendő a tüneti terápia, azaz lázcsillapítás, sok folyadék, D-vitamin és C-vitamin. Általában a betegek 99 százaléka ezzel az otthoni terápiával meggyógyul, ha viszont súlyosbodik az állapota, kialakul a nehézlégzése, akkor orvoshoz kell fordulnia.

– Noha elterjedt a híre, de hatósági, megbízható információ nincs arról, hogy lesz-e valaha nálunk a legújabb összetételű, a legfrissebb omikron variánsok elleni Covid-oltás – közölte a fórumon Kulcsár Andrea, a Dél-pesti Centrumkórház oltásspecialistája. Ezért ő nem javasolja a most elérhető oltások beadását az egészségeseknek. Jelenleg emlékeztető oltásként azt adják, ami tavaly, tavaly előtt is elérhető volt az oltópontokon. Ezt a vakcinát a 65 évesnél idősebbeknek, krónikus, immun-sérülteknek, csontvelő transzplantáltaknak érdemes kérniük. Különösen akkor, ha korábban az alapoltásaik kínai vakcinával történtek. Az oltópontokon elérhető mRNS oltóanyag tartalmazza az eredeti vuhani törzset, és az első omikron variánst. Hozzátette: a várandósság sem lenne oltási ellenjavallat, de egy fiatal amúgy egészséges várandósnak nincsen haszna a pillanatnyilag elérhető védőoltásból, mert az említett összetételű vakcina a védettségéhez érdemben nem tud hozzátenni. Viszont érdemes kérniük a kismamáknak és a velük együtt élőknek a szezonális, úgynevezett splitoltást (az elnevezés a vakcina előállítási módjára utal) influenza ellen. Kulcsár Andrea hozzátette: az influenza-elleni és a Covid-oltást mindenféle időtartás nélkül, akár egyszerre is be lehet adni. Egyik karba az influenza, másik karban pedig covid oltást.

Az oltás specialista főorvos közölte azt is, hogy jelenleg Magyarországon a gyerekeknek nincs elérhető Covid-19 elleni oltóanyag. Ellenben van szezonális influenza elleni oltás és ennek beadását javasolja a kisebbeknek is. Számukra éppúgy ahogyan a várandósoknak, a splitvakcinát ajánlja beadatni. Ez az oltóanyag hat hónapos kortól adható és indokolt is, miután a gyerekeknél is van súlyos influenza.