Újbuda;

- Ciklusokon átívelő politikai üggyé nőtte ki magát egy újbudai saroktelek hasznosítása, a civilek nyomására most közpark létesül ott

Szétoszlottak a felhők az újbudai viharsarok felett. 

A XI. kerületi Ulászló utca 58. címen nyilvántartott, Kosztolányi Dezső tértől nem messze lévő mintegy 3300 négyzetméteres ingatlan a környék zöld szigete. A II. világháború előtt tüdőgondozó, majd a csecsemőgondozó- és védőnői szolgálat, illetve az ÁNTSZ működött itt 2013-ig. A kerületi önkormányzat ezután több cikluson át próbált valamit kezdeni a telekkel. Csakhogy az ingatlan egyharmada állami kézben volt osztatlan közös tulajdonban az önkormányzattal, ráadásul az ÁNTSZ vagyonkezelői jogával terhelten. Újbuda Önkormányzata már 2008 kezdeményezte, hogy az állam adja át a részét, hogy egészségügyi alapellátást szolgáló intézményt nyithassanak a telken. A döntésre éveket kellett várni, de 2015-ben végül teljes egészében az önkormányzaté lett az ingatlan. 

Az állammal kötött megállapodás értelmében az ingatlan egyharmad részét továbbra is közhasznú célra kell használni, de a többi rész szabadon hasznosíthatóvá vált. S ez megindította az önkormányzati fantáziát.

Az akkor még fideszes önkormányzat 2016-ban megrendelte az építészeti terveket, amelyek el is készültek. Az elképzelés szerint két hat szintes épületben gyermekegészségügyi központ és 42 db lakás épült volna, üzletekkel, kávézóval, mélygarázzsal. Ehhez ki kellett volna vágni a fák felét. A terv megkapta az építési engedélyt, de a kivitelezés nem kezdődött el. A László Imre vezette új ellenzéki testület a megvalósítás helyett az értékesítést választotta és pályázatot írt ki. A környékbeli civilek erre megrémültek, hogy egy túlméretezett társasház épül majd a ligetes saroktelken. Aláírásgyűjtésbe kezdtek, petíciót írtak, tiltakoztak minden fórumon. Az önkormányzat visszakozott, érvénytelenítette a pályázatot és egyeztetéseket kezdett a civilekkel.

A közös gondolkodás eredményeképpen kristályosodtak ki a jelenlegi tervek, amelyeket már az itt élők is támogathatónak találtak. A régi védőnői szolgálat és ÁNTSZ épület helyére tervezett egészségügyi és bölcsőde funkció kialakítása mellett egy 1000 négyzetméteres közparkot alakítanak ki. A kerítés beljebb kerül, így a Zsombolyai utca felől nyitott lesz. Az utca felőli fasor mellé pedig szélesebb zöld sáv és kényelmes járda készül.

Az árnyékos részekre 2400 darab cserjét és évelőt ültet az önkormányzat, de lesz biodiverz növényágyás és gyep is. A park kialakításakor a természetes anyagokat (terméskő, fa), illetve a meglévő anyagokat (bazalt kockakő, régi padok) használatát részesítik előnyben. A zöldfelületek öntözéséről automata rendszer gondoskodik. A parkban felújított és új padok, ülőkék, egy egyedi könyves szekrény, okospad és ivókút várja majd a pihenni, kikapcsolódni vágyókat.

A munka megkezdődött – jelentette be a helyszínen tartott sajtótájékoztatón csütörtökön László Imre, Újbuda polgármestere, aki ebből az alkalomból köszönetet mondott a civil aktivistáknak, akiknek nagy szerepük volt abban, hogy a saroktelken hangulatos pihenőpark jön létre. 

A bölcsődét és gyermekorvosi rendelőt pályázati forrásokból valósítaná meg az önkrormányzat.

Orosz Anna, Újbuda parlamenti képviselője is méltatta a civilek munkáját, majd megjegyezte: ezekre a fejlesztésekre valóban szükség van a kerületben, mégis kormányzati ellenszélben kell megvalósítani a beruházást.

A civilek képviseletében a tiltakozás fő aktora, Simonyi Balázs azt mondta: az lenne a jó, ha nem különleges, hanem teljesen átlagos gyakorlat lenne, hogy a civilek és az önkormányzat együtt keresi a megoldást.

A park kivitelezése 2023. november 24-ig tart, a zöldfelület-fenntartási és parki-berendezési eszközök telepítése pedig legkésőbb december 25-éig valósul meg. A park építésének bruttó költsége mintegy 80 millió forint. 

A litvánok egyébként is kritikus szemmel nézik a magyar kormányzat tevékenységét.