Donáth Anna, a Momentum EP-képviselője a hét közepén a Válaszonline.hu portálon közzétett publicisztikájában arról írt, hogy Orbán Viktorhoz és a Fideszhez hasonlóan a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció is a „hazugság kultúráját” képviseli. Azt állította, hogy a DK „nem feltétele, hanem súlyos gátja a kormányváltásnak”.
A Népszava több forrásból úgy értesült, hogy Donáth Anna cikke a Momentumban sem váltott ki osztatlan lelkesedést. Annak ellenére sem, hogy a lapunkhoz eljutott információk szerint az írás publikálásáról a szerző nem egy személyben döntött. Megkérdeztük Donáth Annát, hogy a megjelenés előtt milyen körben egyeztetett a cikk tartalmáról, de egyelőre sem erre, sem a többi kérdésünkre nem kaptunk választ.
Az általunk megkeresett, más ellenzéki pártokhoz tartozó – név nélkül nyilatkozó – politikusok és háttéremberek megütközéssel fogadták, hogy a Momentum olyan időpontban indított nyilvános támadást a DK ellen, amikor még egyeztetések folynak az önkormányzati választásról, és az ellenzéknek lassan már a kampányra kellene koncentrálnia. Többféle találgatást hallottunk arról, hogy mi lehetett a cél. Találkoztunk olyan véleménnyel is, hogy Donáth Anna a cikkben olvasható vaskos kijelentéseivel egyszerűen csak szereplési lehetőséghez és médiafelülethez akarta juttatni a Momentumot. (Ha valóban ez volt a szándék, akkor az teljesült.) Bár a cikk alapján korántsem tűnt egyértelműnek, Donáth Anna időközben tett nyilatkozataiból annyi legalább kiderült, hogy az önkormányzati választásokon a Momentum kész együttműködni a többi ellenzéki párttal, így a DK-val is.
Donáth Anna: A DK a hazugság kultúráját képviseliSomogyi Zoltán szociológus, politikai elemző, a Political Capital társalapítója kérdésünkre hangsúlyozta, hogy a felaprózott ellenzéki oldalon – ha a két proteszt pártot, a kutyapártot és a Mi Hazánkat nem számítjuk – a DK és a Momentum maradt komolyan vehető erőként. A Gyurcsány-vezette DK meghirdette a domináns párt programját, amelyben a DK „megeszi, vagy megpróbálja megenni” az összes többi szereplőt az ellenzéki oldalon. A Momentum számára egyetlen stratégiai megoldás maradt: a szembeszállás ezzel a folyamattal. Ennek látjuk az egyik megnyilvánulását – állapította meg Somogyi Zoltán.
Kérdés persze – folytatta –, hogy Donáth Anna kinek a nevében beszélt, hiszen ő nem a párt elnöke, így nem is tudja képviselni a Momentum egészét. EP-listavezetőként viszont az egyik legfontosabb kampányarc, a párt egyik vezetője. Mivel Gelencsér Ferenc elnök nem tiltakozott a cikk ellen, vélhetően sokan képviselik Donáth Anna álláspontját a Momentumban.
A politikai elemző úgy látja, ez a stratégia az EP-választásra logikus, ott sikerre vezethet, hiszen a DK és a Momentum listája egymással is versenyzik. Ugyanazon a napon azonban önkormányzati választást is tartanak, ahol a Momentumnak és a DK-nak – a jelenlegi választási törvény szerint – logikus közösen indulnia. Ebben Donáth Anna álláspontja már nem segít.
Könnyen lehet, hogy üzenete arról is szól: az önkormányzati választásokkal kapcsolatos háttértárgyalásokon a momentumosok úgy érezték, a DK ki akarja szorítani őket.
Somogyi Zoltán megjegyezte: ha a választási törvény nem olyan lenne, amilyen, akkor valószínűleg nem indulnának együtt az ellenzék pártjai. Ehhez persze kétfordulós választásra lenne szükség.
Donáth Anna álláspontja mögött a politikai elemző stratégiai irányt lát: a Momentum nem szeretne a DK leányvállalatává válni. A lengyel választások jól megmutatták, ahogy a 2022-es magyar választások is, hogy egy tömbben nem lehet elképzelni egy egész ellenzéket. A probléma csak az – tette hozzá –, hogy nem két nagy tömb van ellenzékben Magyarországon, hanem nagyon sok kicsi. Az ellenzéki oldalon a nagyobb pártok sem tekinthetők nagy pártnak.
A következő napokban meglátjuk majd, hogy a Momentum részéről tervezett lépéssorozatról van szó, vagy az írás megjelentetése csak egyetlen nap napirendjének a megnyeréséről szólt. A közeljövőben kiderül, hogy Donáth Anna cikke csupán egy cikk lesz a sok közül, vagy a Momentum új korszakát nyitja meg. A politikai elemző szerint nagyon más választása a Momentumnak nem volt. Kérdés, hogy komoly szervezeti erőt és kampányt tud-e ezen gondolatok mellé letenni Donáth Anna és pártja. Ha igen, akkor – vélekedett Somogyi Zoltán – sikerre vihetik ezt a koncepciót.
Ungár Péter: Hitelességi problémákat vet fel Donáth Anna írása „Aki egyszer összegyurcsányozta magát, az bármikor megteszi” - Dúró Dórának is volt pár szava Donáth Anna írásához