Izrael;háború;Hamász;Gázai övezet;

Menekülök egy csoportja szerdán a rafahi határátkelőnél

- Eddig 13 izraeli katona esett el a gázai harcokban, a sebesültek és külföldiek előtt megnyitották a rafahi határátkelőt

Az egyelőre nem világos, hogy a Gázai övezetet elhagyó külföldiek között ott lehet-e az a 15 magyar is, akiről a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak tudomása van.

Szerdán Egyiptom, Szaúd-Arábia, Omán és Pakisztán is élesen elítélte azt a keddi támadássorozatot, amelyben az izraeli hadsereg a a Gázaváros szélén fekvő Dzsabalija menekülttáborra mért csapást. A hatalmas felhördülést keltő akcióban legkevesebb hat találat ért panelházakat a menekülttáborban. A gázai egészségügyi hatóságok legkevesebb 50 halottról tudnak – az AFP riportere a helyszínem 47 holttestet számolt össze –, akiken kívül legkevesebb 150 megsebesült. IDF-bejelentések szerint a támadás célpontja egy Hamász-parancsnok, Ibrahim Biari és az az egysége volt, amely a menekülttábor panelházaiban bujkált. Ibrahim Biari a szélsőséges palesztin szervezet egyik olyan vezetője, akit az izraeliek felelőssé tesznek a zsidó állam ellen végrehajtott október 7-i terrortámadásért. Azon a napon a Hamász terroristái 1400 embert mészároltak le. A megtorlásul a Gázai övezet ellen indított izraeli támadássorozatnak szerdáig 8796 ember esett áldozatul. Közülük 3648-an gyerekek voltak, amiről az UNICEF egy keddi közleményben azt írta, a Gázai övezet gyerektemető lett, mindenki más számára pedig maga a pokol.

A Hamász szerdai bejelentése szerint a Dzsabalija menekülttáborra mért csapásokban hét olyan túsz vesztette életét, akit a palesztinok Izraelből hurcoltak el október 7-én. Izrael ma is támadta a Dzsabalija menekülttábort, a The Guardian helyi palesztin forrásokra hivatkozva azt írja, hogy  ebben az akcióban is több tucatnyian vesztették életüket.

Egyiptom ezzel párhuzamosan bejelentette, hogy szerdán megnyitja a rafahi határátkelőt 81 súlyos sebesült és a Gázai övezeteben rekedt külföldiek – kettős állampolgárok – előtt. A rafahi az egyedüli határátkelő, amely nem Izraelbe vezet a Gázai övezetből. Azóta, hogy kitört a háború, ez az első alkalom, hogy nem csak segély haladhat át rajta. Egyiptomi hatósági közlések szerint az amerikai égisz alatt, katari közvetítéssel született megállapodásban körülbelül 500 olyan ember lépheti át a határt, akinek van külföldi útlevele, de az nem biztos, hogy mindegyikük átjut ma.

Itt egy videó a menekülőkről.

Ezen a videón a súlyos sebesülteket szállító mentőket lehet látni.

Az egyelőre nem világos, hogy a menekülő külföldiek között ott lehet-e az a 15 magyar is, akiről a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak tudomása van. Velük Szijjártó Péter tárcavezető szerint a legutóbb hétfőn sikerült felvenni a kapcsolatot. Egy nyugati tisztviselő a Reutersnek azt mondta, hogy a rafahi határátkelőn ma átengedett külföldi útlevéllel rendelkező menekülők listáját Egyiptom előre egyeztette Izraellel.

Joáv Gallant izraeli védelmi miniszter szerint azóta, hogy pénteken elindították a szárazföldi offenzívát a Gázai övezet ellen, országa jelentős sikereket ért el a Hamásszal vívott harcban, de nagy árat is fizet érte.

Az IDF bejelentése szerint a szárazföldi offenzíva kezdete óta 13 izraeli katona esett el a harcokban. 

 A háború csaknem egy hónapja alatt az izraeli hadsereg 11 ezer célpontra mért csapást a Gázai övezetben. A két távközlési szolgáltató, a Paltel and Jawwal szerint a Gázai övezetben nincs internet. Péntek után egy héten belül ez a második nap, amikor a palesztin földsávra kommunikációs homály borul.

A Gázai övezet elleni megtorlás, a nagyszámú polgári halás áldozat miatt Bolívia kedden megszakította a diplomáciai kapcsolatait Izraellel, Kolumbia és Chile pedig konzultációra hazarendelte a nagykövetét. 

A nyugati országokban egyre több az antiszemita bűncselekmény az izraeli-palesztin háború kitörése óta.