;

Európai Unió;devizahitelesek;

- Marczingós László védelmében

Marczingós László évtizedes küzdelme a devizahitellel megkárosítottak védelmében sikerrel végződött. Nem a magyar, hanem az Európai Unió Bírósága előtt. A deviza alapú szerződések, amelyek bár megfelelnek a magyar jog feltételeinek, sértik az EU törvényeit, így semmisek.

Talán az első, de mindenképp az elsők között voltam, aki felhívta a figyelmet a deviza alapú hitelkonstrukció jogi, morális, gazdasági és pénzügyi tarthatatlanságára, "hibás terméknek" nevezve azt. Látható volt, hogy ez a toxikus termék százezrek életét fogja helyrehozhatatlanul tönkretenni, hogy bevezetése nem kevesebbet, mint a rendszerváltás ígéretét, a jogállamiságba vetett hitet is képes lesz aláásni a kiábrándult és tönkretett emberek szemében.

A deviza alapú hitelezés kérdése a magyar szellemi elit, tehát a jogásztársadalom, a Kúria, a bírói kar, a pénzügyi szakértők, a közgazdászok és persze a politikusok, a kormány és a Magyar Nemzeti Bank vizsgája volt. Ott dőlt el, hogy képes-e a magyar elit a tényleges rendszerváltást megvalósítani, egy megbízhatóan igazságos jogállamot felépíteni. Mint ahogy azt az elmúlt évtized eseményei visszaigazolták, az elit a vizsgán megbukott, nem voltak és persze ma sem képesek a feladat sikeres teljesítésére. Ma már csak az Európai Unió jogrendszere képes a magyar emberek jogos érdekeit megvédeni.

Azóta a helyzet csak súlyosbodott. Kiderült, hogy az elit nem képes a magyar jogrendszert összhangba hozni az EU jogállamisági fogalmával, nem képes gátat szabni a korrupciónak, az önkényes intézkedéseknek, a rendeleti kormányzásnak, az újgazdagok harácsolásának, de még arra sem képes, hogy legalább megfogalmazzon egy olyan alkotmányt, amely megfelel az alkotmány általánosan elfogadott formai és tartalmi feltételeinek.

Ilyen körülmények között persze nem meglepő, hogy az elit - ahelyett, hogy ünnepelné Marczingós László sikerét, megpróbálná helyre tenni azt, amit elrontott - nem hagyja abba a már tíz éven át folytatott minősíthetetlen és hazug lejárató kampányát Marczingós ellen.

A legutóbbi szánalmas fejezet dr. Tatár-Kis Péter feljelentése a Magyar Ügyvédi Kamaránál azért, mert Marczingós aggályt fogalmazott meg az Európai Unió Bírósága előtt a magyar bíróságok függetlenségének és pártatlanságának kérdésében - ahogy ezen fogalmak az EU jogban szerepelnek. Tette ezt a Fővárosi Törvényszék elnöke, és a Magyar Ügyvédi Kamara befogadta Tatár-Kis panaszát, annak ellenére, hogy az uniós jog sérelmét bejelentő személy ellen az EU jog szerint nem lehet semmiféle szankciót vagy büntetést alkalmazni.

Lehet persze finnyáskodni, bírálni vagy elutasítani Marczingós egyik vagy másik megnyilvánulását, ha az nem felel meg valaki ízlésének. De a tragédia, ami a devizahitelelzéssel kezdődött, ma már nem ízlés kérdése, hanem a tét nemzetünk fennmaradása, erkölcsi és szellemi integritása. Marczingós tiszteletemet, ellenlábasai pedig megvetésemet érdemelték ki.