A Marylandi Egyetem Orvosi Iskolájának közleménye szerint Lawrence Faucette, az a szívbeteg férfi, akinek ősszel sertésszívet ültettek be sajátja helyett, meghalt alig hat héttel a műtét után. A beteg végstádiumú szívbetegségben szenvedett és a xenotranszplantáció jelentette számára az utolsó reményt, de a megoldás az esetében nem működött, a szervezete kilökte az új szervet.
Ez volt a második olyan alkalom a világon, amikor egy humán páciensbe sertésszívet ültettek be. Az első eset is hasonlóan végződött, a beteg két hónappal az operáció után halt meg - írja a Rakéta.
A xenotranszplantáció, vagyis az eltérő fajok közti szervcsere esetében ma még rendkívül nagy az esélye annak, hogy a beteg szervezete elutasítja az új szervet. Annak érdekében, hogy ennek a negatív kimenetelnek az esélyét csökkentsék, a szerveket biztosító Revivicor cég genetikailag módosított állatokat tenyészt kifejezetten abból a célból, hogy ellássa az orvosi intézményeket megfelelő minőségű szervekkel.
Az első műtét esetében a beteg halálához hozzájárulhatott a sertés citomegalovírus jelenléte a donorállat szívében, valamint az intravénás immunglobulin-terápia is, ami károsította a szív izomsejtjeit
A Marylandi Egyetem orvosai az elkövetkezőkben azt vizsgálják majd, hogy a két eset során szerzett tapasztalatok alapján milyen faktorok játszhattak szerepet a betegek halálában és milyen változtatásokra van szükség a negatívumok elkerülésére, hogy a xenotranszplantáció végül sikeresen alkalmazható alternatívát kínálhasson az emberek számára a hagyományos szervdonorok szűkössége idején.